Drony wojskowe będą nieuchwytne. Mała rzecz zmienia zasady gry

Karta Skynode S jest wielkości dłoni, ale sprawia, że drony bojowe są w znacznie mniejszym stopniu zależne od bezprzewodowego połączenia z ludzkim operatorem. Dzięki temu mogą omijać systemy zakłócania i efektywniej wykonywać swoje misje.
Testowy dron Auterion /Fot. Auterion

Testowy dron Auterion /Fot. Auterion

Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważnym elementem wyposażenia współczesnej armii są drony. Niestety, nie są to maszyny bezawaryjne i wciąż są wysoce podatne nawet na krótkie przerwy kontaktu z operatorem. Coraz bardziej zaawansowane systemy wojny elektronicznej sprawiają, że wiele dronów jest traconych nie stricte w wyniku działań wojennych, a problemów z łącznością.

Czytaj też: Ta broń laserowa mieści się w walizce, a zestrzeliwuje drony jak kaczki

Ale amerykańsko-szwajcarska firma Auterion ma na to rozwiązanie. Skynode S to niewielki zestaw modernizacyjny, który sprawia, że drony stają się wystarczająco inteligentne, aby samodzielnie wykonywać niektóre kluczowe funkcje. System został już przetestowany w Ukrainie.

Lorenz Meier, założyciel i dyrektor generalny firmy Auterion, mówi:

Nie wybieramy celów autonomicznie, ponieważ jest to zupełnie nowy zestaw rozważań etycznych. Człowiek wskazuje cel, ale wszystko od tego momentu jest w pełni zautomatyzowane i odporne na systemy zagłuszania. Drony nie polegają na GPS-ie i nie muszą być w stałym kontakcie z operatorem.

Drony jeszcze bardziej autonomiczne i samodzielne

Firma twierdzi, że Skynode S to komputer typu all-in-one i kontroler lotu oferujący pierwszą niedrogą technologię zgodną z NDAA, która zintegruje się z szeroką gamą pojazdów komercyjnych i wojskowych. Skynode S oferuje kontrolę roju, w pełni autonomiczny lot i odporność na zakłócenia, zapewniając bezprecedensową dokładność, zwiększając wskaźniki sukcesu z 20 do ponad 90 procent!

Czytaj też: Sprawdziły się w Ukrainie, teraz będą bronić Indo-Pacyfiku. Pentagon wydaje miliony na drony kamikadze

Oprogramowanie Auterion, którego cena jest porównywalna do ceny smartfona, ma demokratyzować zaawansowane technologicznie drony bojowe. Według firmy może umożliwić amerykańskim producentom i dostawcom wyprzedzenie chińskich konkurentów. Ponadto ma aplikację do namierzania, kompatybilną ze zwykłymi komputerami, co czyni ją przełomową zarówno dla sektora obronnego, jak i komercyjnego.

Skynode S to tak naprawdę mała płytka, która “uczy” drony nowych umiejętności /Fot. Auterion

Skynode S umożliwia operatorom cywilnym rozmieszczanie małych, niedrogich dronów, np. w ograniczonej przestrzeni powietrznej lub w pomieszczeniach, a także integrację pełnej gamy kamer, radia i aplikacji pokładowych na platformie. Pozwala również dronom na dokładną nawigację na duże odległości, gdy GPS jest wyłączony, zakłócony lub w inny sposób niedostępny. Ta sama płytka drukowana, która uruchamia algorytm śledzenia celu, może być również połączona z odpornymi na zakłócenia antenami GPS, czujnikami elektromagnetycznymi, które triangulują pozycję drona na podstawie radiolatarni i algorytmami widzenia komputerowego, które dopasowują teren pod dronem do map satelitarnych o wysokiej rozdzielczości.

Lorenz Meier podsumowuje:

Nasza technologia zmienia pole bitwy, pomagając demokracjom się bronić. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do obrony Ukrainy dzięki inteligentniejszej, dokładniejszej i bardziej opłacalnej technologii, która pozwala im używać dronów na coraz większą skalę.

Program Blue sUAS DIU – wyselekcjonowana lista małych bezzałogowych systemów powietrznych zatwierdzonych do użytku wojskowego – wykorzystuje oprogramowanie open source Auterion i protokół komunikacyjny MavLink, który Lorenz Meier opracował jako student studiów podyplomowych w Zurychu przed założeniem Auterion. Dzięki temu Auterion może łatwiej współpracować z innymi firmami z wielu krajów.