Biały szum: złoty środek na bezsenność. Jak działa na mózg i czy rzeczywiście pomaga zasnąć?

Biały szum to rodzaj dźwięku, mającego kojący wpływ na ludzki mózg. Z jego usypiających właściwości najchętniej korzystają rodzice małych dzieci oraz osoby mające duże problemy z zasypianiem. Może on być generowany przez niektóre domowe urządzenia lub odtwarzany z wcześniej przygotowanych nagrań. Czym właściwie jest biały szum i jak działa? Jakie są inne jego rodzaje? Dlaczego biały szum pomaga w zasypianiu?
Biały szum: złoty środek na bezsenność. Jak działa na mózg i czy rzeczywiście pomaga zasnąć?

Biały szum – co to jest i jak działa?

Biały szum to cichy, monotonny i dość jednostajny dźwięk. Jest on emitowany w trakcie korzystania z urządzeń domowych, jazdy samochodem lub poprzez zjawiska atmosferyczne. Białym szumem można określić tak naprawdę każdy jednostajny dźwięk, którego częstotliwość i poziom natężenia nie ulegają żadnym zmianom.

Jak działa biały szum? Tego typu dźwięki najczęściej mają za zadanie wprowadzenie umysłu w stan rozleniwienia i wyciszenie go. Biały szum często jest wykorzystywany przez rodziców jako forma wsparcia przy usypianiu maluszka. Większość dzieci bardzo pozytywnie reaguje na tego typu dźwięki, dzięki czemu już po chwili zapadają w głęboki, regenerujący sen.

Niektóre z białych szumów mogą przynosić jednak efekt całkiem odwrotny od spodziewanego i działać pobudzająco. Słuchanie tego typu dźwięków świetnie sprawdza się przy pracy, ponieważ zajmuje część umysłu, odpowiedzialną na wyłapywanie dźwięków z otoczenia. Dzięki temu dużo trudniej jest ci się rozkojarzyć, a prace posuwają się o wiele szybciej.

Obecnie tworzone są specjalne, szumiące zabawki, które oprócz walorów wizualnych mają za zadanie pomóc maluszkowi w zasypianiu. Oczywiście tego typu gadżety są dość drogie, jednak niewątpliwie działają na większość pociech. Bardziej budżetową opcją jest odnalezienie w internecie trwającego wiele godzin nagrania i odtworzenie go z telefonu czy komputera. Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety, jak i wady.

Decydując się na puszczenie maluszkowi białego szumu należy pamiętać, by położyć urządzenie emitujące go w odległości przynajmniej 2.5 metra od jego głowy. Dźwięki nie mogą być zbyt głośne, by nie doprowadzić do uszkodzeń delikatnego słuchu maluszka. Gdy zauważysz, że dziecko zapadło już w głęboki sen wyłącz szumienie, by nie przyzwyczajać go do ciągłego spania w akompaniamencie monotonnych dźwięków..

Należy również pamiętać, by z białego szumu korzystać z rozwagą i nie przesadzać z jego stosowaniem. Jeśli chcesz, by dźwięk ten działał na ciebie usypiająco nie powinieneś puszczać go sobie w ciągu dnia. Czynność tą należy zarezerwować na wieczór. Istotne jest również to, by nie uczyć się zasypiania tylko w akompaniamencie szumu białego.

Warto co jakiś czas robić sobie przerwy od odtwarzania tych dźwięków, zwłaszcza jeśli zauważysz, że nie umiesz bez nich spać. Nie zawsze będziesz mieć możliwość odtwarzania białego szumu przed wypoczynkiem. Jeśli przyzwyczaisz do niego swój umysł, możesz mieć poważne problemy z zasypianiem w całkowitej ciszy lub nieco większym hałasie.

Biały szum i jego rodzaje

Biały szum to jeden z najchętniej wykorzystywanych monotonnych dźwięków. Istnieją jednak inne jego rodzaje, które w zależności od “koloru” mogą oddziaływać na ciebie w zupełnie różny sposób. Głównym kryterium przy ich odróżnianiu jest emitowany dźwięk, który w zależności od szumu może brzmieć skrajnie różnie.

Różowy szum najczęściej kojarzony jest z odgłosami płynącej rzeki lub wodospadu. Brązowy jest nieco delikatniejszy i przypomina raczej dźwięk, wydawany przez nieco silniejszy wiatr. Niebieski szum jest najbardziej “ostry” i kojarzy się z odgłosami prysznica lub intensywnego deszczu. Nieco łagodniejszą jego odmianą jest szum fioletowy.

Bardzo istotne jest to, by wybrać rodzaj dźwięków odpowiadający twoim potrzebom i nie męczący uszu. W przypadku dzieci sprawa jest równie prosta – należy puścić w ich obecności po kolei każdy z “kolorów” i przyglądać się ich reakcji. Podobnie mogą postępować osoby dorosłe, którym łatwiej jest samodzielnie ocenić, czy dany dźwięk im odpowiada.

Biały szum na sen

Szum biały nie zawsze odpowiada każdemu pod względem natężenia czy “ostrości” samych dźwięków. Choć jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez rodziców, to nie zawsze ma on równie efektywne działanie. Dlaczego dobranie odpowiedniego koloru szumu jest takie ważne?

Zazwyczaj kładąc się wieczorem spać wybierasz dłuższe wersje nagrań, które mają pomóc ci w zasypianiu. Dobrze jest więc, by nie były one dla ciebie drażniące i nie wydawały się zbyt ostre. W innym przypadku nie będziesz w stanie zapaść w głęboki sen, co znacząco odbije się na jakości wypoczynku i całym następnym dniu.

Dobrze dobrany szum wycisza twój umysł, zagłusza dźwięki otoczenia i uspokaja myśli. Mózg zajęty stałym odbieraniem tej samej, monotonnej linii nie jest w stanie przetwarzać więcej, niż to absolutnie konieczne. Jeśli więc przed snem dręczą cię ponure myśli lub przeprowadzasz analizę całego dnia, szum biały może być dla ciebie świetnym rozwiązaniem.

Biały szum – dlaczego pomaga?

Biały szum nie jest nowym wynalazkiem. Już nasze mamy i babcie zaobserwowały, że dzieci chętnie zasypiają przy monotonnych, jednostajnych dźwiękach, takich jak np. odkurzacz. Choć nie była to zbyt opłacalna metoda usypiania malucha, wiele niewyspanych pań decydowało się na skorzystanie z suszarki, by ukoić płaczące dziecko.

Dlaczego biały szum pomaga w zasypianiu i koncentracji? Naukowcy, koncentrujący się na badaniu dźwięków i ich wpływu na ludzki umysł do tej pory nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi. Jedną z najbardziej prawdopodobnych teorii jest to, że biały szum przypomina odgłosy, jakie dziecko słyszy w brzuchu mamy. Te z kolei działają na maluszka uspokajająco, ponieważ wie, że może czuć się w pełni bezpiecznie.

Biały szum pełni również rolę zagłuszacza, co jest zbawienne zwłaszcza dla osób mieszkających w blokach i kamienicach. Dźwięk ten pochłania niemal całość uwagi umysłu, przeznaczoną na rozpoznawanie i określanie zagrożeń na podstawie słuchu. Dzięki temu mózg jest w stanie ignorować większość odgłosów poniżej pewnej częstotliwości, co znacząco wpływa na poprawę jakości snu.