Oto krab Big Daddy – największy stawonóg na świecie

Japoński krab pacyficzny Big Daddy to największy stawonóg na świecie trzymany w niewoli. Choć zmarł w 2016 roku, to ustanowione przez niego rekordy trudno będzie pobić.
Japoński krab pacyficzny /Fot. Monterey Bay Aquarium

Japoński krab pacyficzny /Fot. Monterey Bay Aquarium

Japoński krab pacyficzny (Macrocheira kaempferi) to jeden z gatunków krabów, który oficjalnie jest uważany za największego stawonoga na świecie. Jest szczególnie starym gatunkiem, uważanym przez naukowców do grupy żywych skamieniałości, ale został uznany za odrębny gatunek w 1836 r. przez Coenraada Jacoba Temmincka.

Czytaj też: Najstarszy pies na świecie nie żyje. Jego rekordu długo nikt nie pobije

Występuje na dnie Oceanu Spokojnego, niedaleko wschodniej części Archipelagu Japońskiego, przeważnie na głębokościach 200-300 m, choć można go spotkać także znacznie głębiej (do 800 m). Przedstawiciele tego gatunku mogą dożyć wieku nawet 100 lat, lecz nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Największy krab na świecie

Tytuł największego zmierzonego stawonoga na świecie należy do japońskiego kraba pacyficznego Big Daddy, który pobił dwa rekordy. Jest uważany za największego znanego kraba, mierzącego 3,11 m od pazura do pazura, a przy tym stawonoga o najdłuższym odnóżu w historii – zmierzone 1,43 m.

Czytaj też: Największy krokodyl na świecie pobił kolejny rekord. Co śpiewa się takiemu solenizantowi?

Został nazwany na cześć brytyjskiego zawodowego zapaśnika Big Daddy (1930-1997), którego prawdziwe nazwisko brzmiało Shirley Crabtree Jr. Krab Big Daddy mieszkał w brytyjskim Sea Life Blackpool, przybywając z Japonii w 2013 r. Cudem uniknął śmierci na targu rybnym, gdzie wypatrzyli go przedstawiciele Sea Life i postanowili zabrać do akwarium w Blacpool. Szybko zadomowił się w nowym domu i bez problemu dał się czyścić ludzkim opiekunom z pasożytów.

Big Daddy – największy japoński krab pacyficzny na świecie /Fot. Guinness World Record

Długie życie kraba dobiegło końca w 2016 r., kiedy zmarł w wieku 80 lat. Kustosz wystaw Scott Blacker zapamiętał go “bardziej jako członka rodziny niż zwierzę, które miał pod opieką”.

Japońskie kraby pacyficzne są wszystkożercami o zróżnicowanej diecie. Żywią się glonami i materią roślinną, którą zeskrobują z dna oceanu długimi odnóżami, których używają także do podważania muszli mięczaków. Czasami mogą pełnić funkcję padlinożerców, zjadając napotkane martwe ryby.

Japońskie kraby pacyficzne są rzadko widywane na wolności, ponieważ większość czasu spędzają w pobliżu kominów hydrotermalnych. Jednak wiosna to czas godów i odważają się wyruszyć w podróż na płytsze wody w nadziei na znalezienie partnera. W związku ze spadkiem ich liczebności w ciągu ostatnich 40 lat wprowadzono w Japonii zakaz połowu tych krabów w okresie godowym. Miejmy nadzieję, że gatunek ten uda się uratować, a pewnego dnia znajdziemy jeszcze większy okaz, który być może zasłuży na imię Bigger Daddy.