Black Hawk to symbol amerykańskiej armii. W takim wydaniu jeszcze go nie widziałeś

Sikorsky UH-60 Black Hawk to prawdopodobnie najsłynniejszy śmigłowiec amerykańskiej armii wykorzystywanym w misjach różnego typu. Nowo opublikowane zdjęcia z operacji Polar Dagger pokazują, jak ważny jest Black Hawk dla zapewnienia bezpieczeństwa innym.
Black Hawk podczas operacji Polar Dagger /Fot. US Navy

Black Hawk podczas operacji Polar Dagger /Fot. US Navy

Niedawno na Pacyfiku odbyła się operacja Polar Dagger, której celem było zacieśnienie współpracy między różnymi jednostkami i przetestowanie nowych zdolności szybkiego reagowania.

Czytaj też: Historyczne wydarzenie w Finlandii. Nie uwierzysz, gdzie wylądowały te F-35A

Opublikowane zdjęcia pokazują, ile specjalistycznego sprzętu potrzebuje 160 Pułk Lotnictwa Operacji Specjalnych (SOAR), znany również jako “Night Stalkers”, w śmigłowcach Black Hawk. W materiale The Drive widać jednego z ich Black Hawków wyposażonego w dodatkowe czujniki i sprzęt, którego zwykle nie ma. Wszystkie te modyfikacje śmigłowca są niezbędne, aby umożliwić jednym z najlepszych na świecie jednostkom specjalnym bezpieczne i skuteczne wykonywanie kluczowych misji.

W co wyposażony jest Black Hawk z “Night Stalkers”?

Pierwszym, co uderza w Black Hawku z “Night Stalkers” jest radar AN/APQ-187 Silenth Knight do skanowania terenu pośrodku nosa (duża kopuła). Ważnym elementem wyposażenia jest także umieszczona pod radarem wieża czujnikowa AN/ZSQ-2 wyposażona w obrotowe kamery wideo elektrooptyczne i na podczerwień oraz dalmierz laserowy.

Czytaj też: Pierwszy taki bezzałogowy śmigłowiec na świecie. Izrael jest z niego dumny

Dodatkowo wersja tej wieży jest wyposażona w wskaźnik laserowy, który jest używany w Black Hawkach skonfigurowanych jako ciężko uzbrojone okręty bojowe, znane również jako “penetratory bezpośredniego działania” (Direct Action Penetrators, DAP). Te DAP-y mogą być uzbrojone w różną broń, w tym naprowadzane laserowo pociski Hellfire i rakiety 70 mm APKWS II.

Na lewo od AN/ZSQ-2 znajduje się kolejny system czujników zwany DVEPS. Składa się on z połączenia kamer i technologii LIDAR i jest podłączony do bazy danych terenu, aby pomóc załodze w poruszaniu się w trudnych warunkach, takich jak kurz, piasek, śnieg, mgła i inne “zdegradowane” obszary. Choć nie widać tego na zdjęciu z przodu, znajduje się tu również zestaw systemów przeciwdziałania, takich jak flary wabiące i dipole odbijające umieszczone na ogonie, które można zobaczyć na niektórych bocznych zdjęciach maszyn.

Black Hawki lądują podczas operacji Polar Dagger /Fot. US Navy

Śmigłowiec jest również wyposażony w kombinację systemów Common Infrared Countermeasures (CIRCM). Są to formy tzw. kierunkowego środka zaradczego na podczerwień (DIRCM), składającego się z umieszczonych w wieżyczce reflektorów wiązki laserowej, które mylą czujniki poszukujące naprowadzających rakiet.

Na zdjęciu lądującego Black Hawka widać bardzo długi “kij” po lewej stronie, który jest wysięgnikiem z sondą do tankowania w locie. Wysięgnik wysuwa się do przodu, aby zapobiec kolizji łopat wirnika z cysterną i pojazdem hamującym.

Maszyny z “Night Stalkers” są najbardziej zmodyfikowanymi Black Hawkami, które ujawniono publicznie. Oczywiście, zapewne są tajne maszyny, których zdjęć do tej pory nie upubliczniono, ale materiał z operacji Polar Dagger pokazuje, jak wiele można ulepszyć w jednym z najsłynniejszych śmigłowców w historii lotnictwa.