Nowy, lepszy błonnik, który nie wpływa na smak pokarmów. Nadchodzi “zdrowa” pizza?

Australijscy naukowcy stworzyli sztuczny błonnik, który może być dodawany do żywności, aby uczynić ją zdrowszą – bez zmiany tekstury, koloru czy smaku. Produkt nazwany FiberX działa podobnie do naturalnego błonnika i może okazać się prawdziwą rewolucją dla osób z problemami trawiennymi.
Zdrowa pizza – to zrewolucjonizowałoby całą branżę dietetyczną /Fot. Pixabay

Zdrowa pizza – to zrewolucjonizowałoby całą branżę dietetyczną /Fot. Pixabay

FiberX, opracowany przez zespół uczonych z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT Technology) we współpracy z Microtec Engineering Group, jest gładki i pozbawiony smaku, a przy tym nadaje się do wzbogacania żywności o niskim indeksie glikemiczny. Można go dodawać do produktów bezglutenowych lub żywności o niskiej zawartości błonnika, w tym białego chleba, makaronów czy pizzy.

Szczególnie ciekawe jest to, że FiberX jest dosłownie “ukryty” w dodawanych pokarmach dzięki specjalnej technologii modyfikacji skrobi. Taki “niewidzialny błonnik” ma ogromną przewagę nad konkurencyjnymi produktami spożywczymi.

Czytaj też: Dieta bezglutenowa odchudza? 5 największych mitów na temat glutenu

Prof. Asgar Farahnaky z RMIT Technology mówi:

Możemy teraz dodać dodatkowy błonnik do żywności, takiej jak biały chleb i inne podstawowe produkty bez zmiany smaku lub tekstury, co było jednym z głównych problemów z wieloma komercyjnie dostępnymi suplementami błonnika do tej pory. Nasz produkt nie jest nawet zauważalny po dodaniu. To tak, jak rodzic ukrywający warzywa w posiłku dziecka, aby uczynić go bardziej pożywnym.

FiberX – błonnik przyszłości

O tym, jak ważny jest błonnik w naszej diecie, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nie jest trawiony w ludzkich jelitach i może pomóc w funkcjonowaniu całego układu pokarmowego. Niektórzy wskazują na jego dobroczynne działanie w zapobieganiu otyłości, cukrzycy typu 2 czy niektórych chorób sercowo-naczyniowych.

Przemysł spożywczy na świecie dąży do zwiększenia zawartości błonnika o 10-20 proc., bez zmiany ich konsystencji czy smaku. Niestety, obecnie nie jest to możliwe, bo nawet najmniejszy dodatek błonnika wpływa na jakoś samego posiłku. Z FiberX jest inaczej.

Prof. Asgar Farahnaky (lewa) i Dr Mahsa Majzoobi (prawa) /Fot. RMIT Technology

Prof. Asgar Farahnaky dodaje:

Nowa technologia oznacza, że możemy zwiększyć ilość błonnika, który trafia do żywności, dzięki czemu osiągamy nasze zalecane dzienne spożycie, nawet podczas spożywania mniejszej ilości żywności, co ma potencjał, aby pomóc w zarządzaniu wagą i cukrzycą.

Sekretem FiberX jest modyfikacja skrobi na poziomie molekularnym. Naukowcy próbowali kilku różnych kombinacji i sprawdzali, jak reagują one z enzymami trawiennymi. Korzystając z nowej technologii, udało się przekształcić ponad 80 proc. skrobi w błonnik pokarmowy. Naukowcy szukają teraz zielonych alternatyw do konwersji skrobi na błonnik.

Czytaj też: Ta dieta przedłuża życie i chroni przed przewlekłymi chorobami. Jej sekret to błonnik

Poza oczywistymi korzyściami zdrowotnymi, FiberX ma potencjał, aby poprawić wyzwania związane z łańcuchem dostaw, zmniejszyć ilość odpadów żywnościowych i zwiększyć lokalne miejsca pracy. Sama Australia produkuje obecnie 5000 t białka pulpy rocznie, co generuje 30 000 t odpadów. Poprzez przetwarzanie tych odpadów na suchą skrobię z pulpy, technologia FiberX może przekształcić skrobię w błonnik na dużą skalę.

Prof. Asgar Farahnaky podsumowuje:

Ta nowa technologia umożliwi produkcję błonnika pokarmowego przy użyciu procesu efektywnego pod względem kosztów i energii na dużą skalę. Skalowanie tej technologii oznacza, że przemysł spożywczy będzie miał dostęp do dużych ilości niewidzialnego błonnika pokarmowego w przystępnej cenie, aby zapewnić konsumentom żywność o wysokiej zawartości błonnika.