To pierwsza bogini w historii ludzkości. Poświęcony jej pomnik cudem przetrwał działania terrorystów

Terroryści z ISIS splądrowali ruiny miasta Kalhu, obecnie będącego stanowiskiem archeologicznym Nimrud. Na miejscu znajdowały się między innymi artefakty związane z boginią Isztar.
To pierwsza bogini w historii ludzkości. Poświęcony jej pomnik cudem przetrwał działania terrorystów

Postać ta pojawiała się w mezopotamskiej mitologii, gdzie utożsamiano ją z miłością i wojną. Isztar czczono w wielu miejscach Bliskiego Wschodu, choćby w Babilonii, Syrii czy Anatolii. Niestety, nie wszyscy ludzie potrafią uszanować cenne dziedzictwo ludzkości, jakim bez wątpienia były obiekty związane z tym bóstwem.

Czytaj też: Odkryto tajemniczy artefakt z Norwegii, czym jest?

Przedstawiciele ISIS dokonali bowiem w przeszłości kradzieży i zniszczeń na terenie wielu obszarów cennych kulturowo, a ruiny miasta Kalhu nie uciekły ich uwadze. Na szczęście nie wszystkie obiekty zostały zniszczone, ponieważ przetrwał jeden z pomników poświęconych właśnie Isztar.

Gdy na miejsce wybrali się archeolodzy, natrafili na część artefaktów związanych ze wspomnianą postacią, które znajdowały się w obrębie 3000-letniej świątyni. Pozostałości tego, co obecnie jest stanowiskiem archeologicznym Nimrud znajdują się na terenie Iraku, zaledwie 30 kilometrów od Mosulu. W okresie od 1350 roku p.n.e. do 610 roku p.n.e. miejsce to stanowiło prężnie rozwijające się miasto położone w pobliżu rzeki Tygrys. W mieście znajdowały się liczne pałace, świątynie i dzieła sztuki.

Gdy kilka tysięcy lat później obszar ten został przejęty przez terrorystów, jednym z ich założeń było niszczenie pamiątek po kulturach innych niż islamska, dlatego pozostałości Kalhu popadły w ruinę. Po upadku zbrodniczych rządów na miejsce powrócili archeolodzy, którzy próbowali odratować to, co nie zostało zniszczone. Jednym z takich obiektów była Świątynia Isztar, która spłonęła w czasie najazdu na Kalhu z 612 roku p.n.e.

Świątynia poświęcona bogini Isztar, znajdująca się w ruinach miasta Kalhu, zawierała między innymi kamienną stelę ukazującą tę postać

Co ciekawe, opowieści poświęcone temu miastu pojawiły się również w Biblii, gdzie używano nazwy Kalach. Założycielem miał być Nimrod, dlatego nie powinna dziwić nazwa stanowiska archeologicznego, jaką nadano ruinom wspomnianego miasta. Wśród zlokalizowanych niedawno artefaktów na szczególną uwagę zasługują fragmenty dużego kamiennego pomnika. Można na nim dostrzec Isztar znajdującą się wewnątrz symbolu przedstawiającego gwiazdę.

Czytaj też: Znalezisko z Francji ukazuje, że szokujących praktyk nie dokonywał znany nam człowiek

Rzeczoną gwiazdą mogła być planeta Wenus, nazywana czasami gwiazdą poranną. Isztar była często utożsamiana z widokiem tego obiektu na niebie, a kamienna stela stanowi pierwsze znane nauce dzieło ukazujące Isztar w takim kontekście. Poza pomnikiem archeolodzy natrafili na pałac sprzed około 2800 lat, zbudowany na potrzeby asyryjskiego króla znanego jako Adad-Nirari III. Jego panowanie przypadało na lata 810-783 p.n.e. Uczestnicy ekspedycji zwrócili również uwagę na kamienne płyty pokryte inskrypcjami w postaci pisma klinowego, czyli systemu pisma używanego na Bliskim Wschodzie we wczesnej epoce brązu.