Bombowiec B-2 Spirit w nietypowym miejscu. To zdarzyło się po raz pierwszy w historii

Globalna sytuacja polityczna jest napięta, a Stany Zjednoczone chcą być przygotowane na każdy możliwy scenariusz. Dużą przewagę daje im bombowiec strategiczny B-2 Spirit, który pod koniec sierpnia zawitał w niespodziewanym miejscu.
B-2 Spirit /Fot. USAF

B-2 Spirit /Fot. USAF

Zgodnie z oświadczeniem Sił Powietrznych USA, 29 sierpnia B-2 Spirit, który wystartował z Whiteman Air Force Base w stanie Missouri przeprowadził historyczne tankowanie w Orland Air Base w Norwegii. Było to pierwsze lądowanie bombowca stealth w kraju skandynawskim i powinno być traktowane jak symbol wspólnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w odstraszanie potencjalnych zagrożeń dla Sojuszu NATO.

Historyczne tankowanie bombowca B-2 Spirit

B-2 Spirit odbył w Orland Air Base tankowanie “na gorąco”, czyli w trybie z uruchomionym silnikiem (hot pit). Taka procedura pozwala B-2 poszerzyć zasięg bombowca przy jednoczesnej minimalizacji czasu spędzonego na powierzchni ziemi, co przekłada się na zwiększenie siły bojowej lotnictwa.

Czytaj też: Legendarny bombowiec dostał nowe życie. B-2 Spirit nie śpieszy się na emeryturę

Gen. James Hecker, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce oraz Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, mówi:

Tankowanie hot pit staje się taktyką transformacyjną w operacjach bombowych, obiecującą większą wszechstronność. Ta sprytna technika rozszerza nasz zasięg, tworząc tymczasowe węzły operacyjne w strategicznie wybranych, a nawet nieprzewidywalnych lokalizacjach. Te zdolności adaptacyjne stanowią rdzeń nowoczesnej projekcji siły powietrznej.

B-2 Spirit, który tankował w Orland Air Base, to jeden z trzech bombowców rozmieszczonych w islandzkiej Naval Air Station Keflavik. Jednocześnie 13 sierpnia wysłano kontyngent około 150 wykwalifikowanych lotników z 509 Skrzydła Bombowego, aby udzielić nieocenionego wsparcia tej ważnej misji zagranicznej. Ma ona szczególne znaczenie, ponieważ oznacza pierwszy powrót B-2 Spirit na europejską scenę po jego ostatnim rozmieszczeniu na kontynencie w 2021 r. Ze względów bezpieczeństwa wywołanych pożarem jednego z bombowców, maszyny te były uziemione przez pięć miesięcy od grudnia 2022 r. Teraz już są w pełnej gotowości operacyjnej.

B-2 Spirit po raz pierwszy zatankował w Orland Air Base /Fot. USAF

Ppłk. Andrew Kousgaard, dowódca 393 Ekspedycyjnej Eskadry Bombowej Sił Powietrznych USA, dodaje:

Dalekosiężne, penetrujące uderzenie, jakie zapewnia B-2, jest naprawdę wyjątkową zdolnością na świecie; ale daleki zasięg wymaga dużo paliwa. Doskonalenie naszej zdolności do współdziałania z naszymi sojusznikami i wykorzystywania sprzętu i infrastruktury krajów partnerskich do tankowania może znacznie zmniejszyć to, co często nazywamy “rachunkiem za cysternę”; w niektórych przypadkach może to być różnica między sukcesem a porażką misji.

W ostatnich latach wzrosło strategiczne znaczenie operacji na północy Europy, czego przykładem jest rozmieszczenie w tym regionie bombowców B-2 Spirit. Wiąże się to z ewoluującym krajobrazem zmian klimatycznych, który potencjalnie przewiduje otwarcie przejścia arktycznego w miesiącach letnich w niedalekiej przyszłości. Pojawiła się także niepewność dotycząca bezpieczeństwa całego kontynentu w związku z głębokim wpływem wydarzeń w konflikcie ukraińskim oraz włączeniem Finlandii i Szwecji do NATO. Obecność Amerykanów w tej części świata jest teraz kluczowa.