Bowie to najdziwniejszy homar na świecie. Nie, nie śpiewa “Space Oddity”

Bowie to homar nazwany na cześć ikony muzyki, Davida Bowiego, którego pod pewnymi względami można porównać do gwiazdy rocka. Jest w połowie czerwony, w połowie niebieski, a jego płeć jest problematyczną sprawą. Takie zwierzę trafia się 1 na 50 milionów.
Homar Bowie jest dwukolorowy /Fot. Jacob Knowles

Homar Bowie jest dwukolorowy /Fot. Jacob Knowles

Bowie został złapany przez rybaka u wybrzeży stanu Maine i od tego czasu zyskał sławę w Internecie. Niebieska część skorupiaka należy do samca, podczas gdy czerwona do samicy.

Czytaj też: Tego miejsca szukano od 20 lat. Dziwaczne skorupiaki zaprowadziły nas do celu

Jacob Knowles, należący do piątego pokolenia poławiaczy homarów, przedstawił stworzenie na TikToku i Instagramie:

Byłem bardzo zachwycony tym znaleziskiem. Nikt, z kim rozmawiałem w porcie, nigdy nie widział takiego homara. To ewenement na skalę światową, z tego co udało mi się dowiedzieć.

Ten homar to prawdziwa gwiazda rocka!

Imię Bowie zostało nadane homarowi po sugestii obserwujących, którzy nalegali, by nawiązać do Davida Bowiego, który słynął z androgynii (występowania cech psychicznych charakterystycznych dla kobiet, jak i mężczyzn), a także miał oczy w innym kolorze. Kilka innych sugestii, które nie przeszły to m.in. Two-Face, Icy Hot i Lobstery McLobsterface. Faworytem Knowlesa był 50 Percent.

Czytaj też: Jeden z najrzadszych ssaków przyszedł na świat. Ten nosorożec będzie dumą kraju

Ale jak to się właściwie dzieje, że powstaje dwukolorowy homar? Jak nietrudno się domyślić, odpowiadają za to procesy zachodzące w rozwoju ontogenetycznym. Łączą się zarodki, które w zasadzie tworzą dwa różne zwierzęta. Białka i pigmenty w skorupie homara tworzą różne odcienie, które mogą nawet zmieniać się w miarę linienia skorupiaka lub w zależności od jego diety.

Homar Bowie w pełnej krasie /Fot. Jacob Knowles

Na razie Bowie jest przetrzymywany w klatce w oceanie, którą Knowles regularnie odwiedza. Nie wiadomo, co dalej z homarem-gwiazdą rocka. Istnieje duża szansa, że zwierz zostanie podarowany do jednego z akwariów, w którym żyje także kilka innych homarów o nietypowych kolorach. Nic nie wskazuje na to, by Bowie miał zostać zjedzony.