Ta broń jest tak potężna, że trafi monetę z odległości kilometra

Brytyjska armia po raz pierwszy w historii wykorzystała broń laserową o dużej mocy przeciwko celowi powietrznemu. To na razie tylko test, ale może on utorować drogę do zupełnie nowej formy ochrony przeciwko dronom.
Laser DragonFire /Fot. gov.uk

Laser DragonFire /Fot. gov.uk

Brytyjskie Siły Zbrojne są coraz bliższe posiadania potężnej broni laserowej, która może razić cele z dużej odległości i jest stosunkowo tania. System laserowej broni energetycznej DragonFire (LDEW) po raz pierwszy pomyślnie został użyty do zestrzelenia celów powietrznych podczas testów na poligonie na szkockich Hebrydach (MOD Hebride Range).

Czytaj też: Broń laserowa już w niemieckiej armii. Przeprowadzono ponad 100 wystrzałów

Grant Shapp, minister obrony Wielkiej Brytanii, mówi:

Ten rodzaj najnowocześniejszej broni może zrewolucjonizować pole bitwy, zmniejszając zależność od drogiej amunicji i ryzyko szkód ubocznych. Inwestycje z partnerami branżowymi w zaawansowane technologie, takie jak DragonFire, mają kluczowe znaczenie w świecie pełnym rywalizacji, pomagając nam utrzymać zwycięską przewagę i zapewnić bezpieczeństwo narodu.

Broń jak z filmu SF, ale przy tym niewyobrażalnie tania

Chociaż broń laserowa może brzmieć jak pomysł z filmów SF, jest intensywnie rozwijana przez największe armie świata. Idealnie nadaje się do strącania celów powietrznych, takich jak drony czy roje dronów kamikadze, które mimo iż nie są skomplikowane i zaawansowane technologicznie, mogą narobić sporych zniszczeń. Używanie pocisków do niszczenia dronów nie jest zbyt opłacalne, bo amunicja może być kilka lub nawet kilkanaście razy droższa od celów, które ma neutralizować.

Czytaj też: Laser, jakiego świat nie widział. Ta broń będzie przepotężna

Zasięg DragonFire jest tajny, ale broń laserowa, którą przetestowano na Hebrydach jest w stanie trafić w jednofuntową monetę z odległości kilometra! To imponująca precyzja, a przy tym stosunkowo tania. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że uruchomienie DragonFire na 10 sekund odpowiada kosztowi używania zwykłego grzejnika przez godzinę, przy czym koszt jego obsługi wynosi zwykle mniej niż 10 funtów za strzał. DragonFire może przecinać cele z prędkością światła, powodując uszkodzenia konstrukcji lub detonując głowice bojowe.

Broń laserowa DragonFire /Fot. gov.uk

Shimon Fhima, dyrektor ds. programów strategicznych w ministerstwie obrony Wielkiej Brytanii, mówi:

Próby DragonFire na Hebrydach wykazały, że nasza wiodąca na świecie technologia może śledzić i niszczyć najwyższej klasy cele z dużej odległości. W świecie zmieniających się zagrożeń wiemy, że musimy się skupić na zapewnieniu żołnierzom takich możliwości i będziemy starali się przyspieszyć kolejny etap działań.

Test wykazał zdolność do zwalczania celów powietrznych na odpowiednich dystansach i stanowi ważny krok we wprowadzaniu tej technologii do użytku. Zarówno RAF, jak i Royal Navy rozważają wykorzystanie tej technologii w ramach swoich przyszłych zdolności w zakresie obrony powietrznej. System broni DragonFire jest wynikiem wspólnej inwestycji ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii i firm MBDA, Leonardo oraz QinetiQ o wartości 100 mln funtów.

Stany Zjednoczone są o krok przed Wielką Brytanią na drodze do wejścia do służby lasera wysokoenergetycznego. US Navy i Lockheed Martin nawiązały współpracę w celu zainstalowania lasera wysokoenergetycznego ze zintegrowanym reflektorem optycznym i Obserwacja (HELIOS) na niszczycielu rakietowym USS Preble (DDG 88). Oczekuje się, że system HELIOS zapewni US Navy skalowalną broń laserową do zwalczania zagrożeń nawodnych i powietrznych.