Byki w Tharsie! Starożytna nekropolia znowu zaskakuje

Znalezisko sprzed 2000 lat zostało dokonane przez archeologów prowadzących wykopaliska w obrębie starożytnego miasta znanego jako Tharsa. Tytułowy grobowiec z pewnością nie należy do zwyczajnych.
Byki w Tharsie! Starożytna nekropolia znowu zaskakuje

Arenę działania badaczy stanowiły okolice wsi Kuyulu, a tamtejsze grobowce pochodzą z okresu rzymskiego. W celu ich tworzenia rzeźbiono w skale, wykuwano schody prowadzące pod ziemię. Przeciętny grobowiec znajduje się na końcu zejścia prowadzącego przez 10 do 13 schodków, a na ścianach i drzwiach nierzadko umieszczano różnego rodzaju postacie i płaskorzeźby.

Czytaj też: Brutalne praktyki w naszym regionie. Archeolodzy znaleźli dowody na rytuały sprzed 1000 lat

Nie inaczej jest w przypadku miejsca pochówku odkrytego w ramach ostatnich badań. Archeolodzy zwrócili uwagę na dwie bycze głowy, które zapewne miały chronić osobę umieszczoną wewnątrz. Lista grobowców zlokalizowanych na terenie tego starożytnego miasta jest już niezwykle imponująca i liczy około 60 obiektów. Rozpoczęte w tym roku poszukiwania jak na razie zaowocowały odnalezieniem dwóch kolejnych grobowców.

Byki umieszczone na ścianach grobowca wykutego w skale miały najprawdopodobniej zapewniać pochowanej tam osobie ochronę przed złymi duchami

Wykute w skale zapewne były przeznaczone dla wysoko postawionych mieszkańców miasta. Ten konkretny grób, zwieńczony podobiznami byków, miał najprawdopodobniej zapewniać zmarłemu ochronę przed złymi duchami. Poza tym archeolodzy dostrzegli dekoracje w kształcie girlandy z rozetą pośrodku. 

Czytaj też: Mrożące krew w żyłach kulisy pewnego pożaru. Archeolodzy przeanalizowali nowe dowody

Byk stanowił symbol odnoszący się do rzymskiego boga Jowisza, będącego odpowiednikiem czczonego przez starożytnych Greków Zeusa. Byk reprezentuje moc i siłę, a także symbolizuję nieco nieprzewidywalności. Byk, jako symbol Aten, był często przedstawiany na wielu tamtejszych monetach jako symbol siły i potęgi miasta. W przypadku monet o rzymskim pochodzeniu nierzadko chodziło natomiast o symbol siły i płodności.