Jaki powinien być idealny partner? Odpowiedź może zaskoczyć

Współczesne aplikacje randkowe są powierzchowne, ale nowe badanie jasno wskazuje, że nie wygląd jest dla nas najważniejszy przy wyborze partnera.
Para – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Para – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Sao Paulo wykazały, że to inteligencja i życzliwość – a nie wygląd czy pieniądze – są najważniejszymi cechami idealnego partnera romantycznego. Szczegóły opisano w czasopiśmie Archives of Sexual Behaviour.

Czytaj też: Miłość miesza nam w głowie i wreszcie wiemy, dlaczego

Dr Joao Francisco Goes Braga Takayanagi z University of Sao Paulo mówi:

Jeśli chcesz przyciągnąć więcej potencjalnych partnerów, najlepszym rozwiązaniem wydaje się praca nad mózgiem i osobowością.

Przystojny i bogaty? Wcale nie taki powinien być idealny partner

778 brazylijskim ochotnikom cispłciowym w wieku od 18 do 64 lat przydzielono ograniczoną liczbę punktów do rozdysponowania między różnymi cechami, które mogą uznać za ważne u idealnego partnera. Należały do nich m.in. atrakcyjność fizyczna, status społeczno-ekonomiczny, zdrowie, życzliwość i inteligencja.

Czytaj też: Niesamowite odkrycie. Empatia może być “zaraźliwa”, nawet od obcych

Gdy w scenariuszach “wysokiego budżetu” dostępnych było więcej punktów, było bardziej prawdopodobne, że uczestnicy rozdzielą je równomiernie na wszystkie cechy, ale w przypadku “niższego budżetu” konieczne było pójście na pewne kompromisy. Dobroć oraz inteligencja były traktowane priorytetowo ponad wszystkimi innymi cechami niezależnie od płci i orientacji seksualnej, chociaż mężczyźni rzeczywiście bardziej cenili wygląd niż kobiety.

Jakie cechy powinien mieć idealny partner? Nowe badanie nie zostawia wątpliwości /Fot. Pexels

Wraz ze wzrostem wielkości “budżetu” inteligencja i życzliwość, które już uzyskały wysokie wyniki w warunkach niskiego budżetu, otrzymały jeszcze większą proporcję punktów w porównaniu z innymi cechami. Co więcej, po osiągnięciu określonego poziomu atrakcyjności fizycznej lub statusu społeczno-ekonomicznego, ludzie faworyzowali te cechy w mniejszym stopniu niż inne.

Dr Joao Francisco Goes Braga Takayanagi dodaje:

Odkryliśmy, że poziom społeczno-ekonomiczny był cechą o niskim priorytecie dla wszystkich grup, w tym kobiet heteroseksualnych, w przeciwieństwie do wcześniejszych badań dotyczących zadań związanych z alokacją budżetu.

W przypadku mężczyzn status społeczno-ekonomiczny był szczególnie niski. Różnica w porównaniu z wcześniejszymi badaniami może wynikać z uwzględnienia większej liczby cech “idealnego partnera”, takich jak zdrowie i inteligencja.

Istnieje możliwość, że nowe badanie obejmuje inny region świata niż wcześniejsze analizy. W związku z tym ustalenia te mogą nie odzwierciedlać dokładnie różnych kultur, a preferencje zgłaszane przez samych respondentów nie zawsze przekładają się dobrze na rzeczywiste zachowania.

Pomimo ograniczeń badania i panującej powszechnie opinii, że wszyscy rywalizujemy o najlepiej wyglądających lub najbogatszych partnerów, rzuca ono nowe światło na tezę, że na dłuższą metę liczy się dla nas ciepło emocjonalne i inteligencja, a nie powierzchowność.