Legendarne plemię żyło na Kujawach! Archeolodzy nie mają wątpliwości

Badania przeprowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego doprowadziły do identyfikacji przedmiotów wskazujących na obecność Celtów na Kujawach. Eksperci podkreślają, że chodzi o bardzo istotne odkrycie.
Legendarne plemię żyło na Kujawach! Archeolodzy nie mają wątpliwości

Przedstawiciele Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego nie mieli łatwej sytuacji, gdyż musieli działać w obrębie jeziora. Właśnie w jego wodach znajdowały się artefakty mające postać przedmiotów ofiarnych. To pierwsze takie dowody znalezione w polskim jeziorze, a poświęcone im badania pozwolą na lepsze zrozumienie celtyckiej kultury. Wcześniej naukowcy musieli zadowolić się podobnymi obiektami wyciąganymi z rzek (na przykład mieczami) choć przypisywano je przedstawicielom kultury przeworskiej.

Czytaj też: Najstarsza stocznia świata z nowymi odkryciami. To miejsce wpływało na losy ludzkości

Teraz doszło do przełomu. Autorzy tego sukcesu sugerują, iż znaleziska pochodzą z III wieku p.n.e. i stanowią wielką niespodziankę ze względu na lokalizację. Innymi słowy, w tej części Polski mało kto by się ich spodziewał. Wyniki poszukiwań skłaniają naukowców do wniosku, iż obecność Celtów na Kujawach odcisnęła wyraźne piętno na tożsamości kulturowej tamtejszych mieszkańców. Ten nowy model wykształcił się już w II wieku p.n.e.

fot. prof. Bartosz Kontny

O jakich obiektach mowa? Członkowie zespołu badawczego natknęli się na fragmenty pasów łańcuchowych i pochew mieczy, a także sierpy. Celtowie składali je w formie ofiar, zostawiając takie przedmioty w różnych miejscach, od wysoko położonych szczytów górskich, przez jaskinie, aż po rzeki czy jeziora. Bardzo zróżnicowane były też same artefakty, gdyż często obejmowały nie tylko broń, ale i przedmioty codziennego użytku.

Ich działania miały charakter religijny, tj. chodziło o zyskanie przychylności czczonych przed wiekami bóstw. Kiedy archeolodzy dowiedzieli się o mieczu znalezionym na Kujawach, który okazał się mieć celtyckie pochodzenie sięgające III wieku p.n.e., był to jasny sygnał do rozpoczęcia poszukiwań zakrojonych na szeroką skalę. Udali się na miejsce odkrycia i przeprowadzili podwodne poszukiwania, które zakończyły się gigantycznym sukcesem. O sprawie informuje portal Nauka w Polsce

Dowody znalezione w wodach jeziora pozwalają sądzić, że na Kujawach w III wieku p.n.e. żyło celtyckie plemię

Niestety, nie wiadomo, gdzie dokładnie się to wydarzyło. Sami zainteresowani nie ujawnili nawet nazwy jeziora, w którym odnaleźli przedmioty ofiarne związane z Celtami. W ciągu najbliższych kilku miesięcy raczej nie poznamy tej lokalizacji, gdyż archeolodzy zamierzają tam kontynuować swoje działania. Przybliżony termin ich zakończenia powinien nadejść jesienią tego roku. Dopiero wtedy zostanie ujawnionych więcej szczegółów na temat całej sprawy. 

Czytaj też: Budowa lotniska na Krecie wstrzymana. Na jego terenie odkryto zagadkowy monumentalny labirynt

Plemiona celtyckie były niezwykle liczne, natomiast sami Celtowie stanowili grupę ludów okupujących początkowo tereny dzisiejszych południowych Niemiec. Dokumenty sporządzane przez historyków z Grecji sugerowały, iż Celtowie zamieszkiwali także obszar współczesnej Francji i Hiszpanii. Z czasem ich wpływy wzrosły i zaczęły obejmować coraz większą część Starego Kontynentu. Dotarli również do Europy Środkowej i Wschodniej, o czym możemy się przekonać dzięki ostatnim odkryciom.