Czy to rakieta, czy samolot pasażerski? Chiny mają materiał, który oszuka wszystkie radary

Chiny mają materiał, który pozwala na maskowanie rakiet jako samolotów pasażerskich, przez co ich rozpoznanie na radarach jako wrogich obiektów jest praktycznie niemożliwe.
Chiny mają technologię, która oszuka każdy radar /Fot. Unsplash

Chiny mają technologię, która oszuka każdy radar /Fot. Unsplash

Techniki kamuflażu są rozwijane praktycznie przez wszystkie armie na świecie, ale to, co proponują Chiny przechodzi najśmielsze oczekiwania. Według South China Morning Post (SCMP), inżynierowie Państwa Środka opracowali materiał zwany “Złotą Zasłoną”, który jest w stanie bezbłędnie oszukać każda obronę powietrzną. Pokryty nią obiekt, np. rakieta, na radarze ma sygnaturę termiczną komercyjnego samolotu, np. odrzutowca.

Czytaj też: Amerykanie wymienią swoje nuklearne rakiety balistyczne, ale będzie ich to sporo kosztować

Sam materiał jest stosunkowo niedrogi i można go wykorzystać do ukrycia chińskich rakiet, nadając im na radarze wygląd znacznie większego samolotu. W pewnym sensie ta koncepcja obnaża technologię stealth i jest jej przeciwieństwem – to raczej jak “ukrywanie się na widoku”.

Chiny planują oszustwo doskonałe

Złota Zasłona to projekt opracowany przez zespół badawczy w północno-zachodnich Chinach, który jest odpowiedzią na potrzebę przebicia się przez systemy obrony powietrznej wysp Guam, a nawet Stanów Zjednoczonych. Chociaż uważa się, że większość potęgi militarnej Chin stanowi defensywa, Złota Zasłona może służyć jako środek odstraszający przed zagraniczną interwencją w sprawy regionalne, takie jak Tajwan czy Morze Południowochińskie.

Czytaj też: Chiny pokazują potężne działo szynowe. Amerykanie jeszcze zmienią zdanie?

Złota Zasłona składa się z pozłacanych cienkich metalowych nici, które tworzą sieć zbliżoną do pajęczyny. Testy laboratoryjne wykazały, ze system ten może znacznie zwiększyć przekrój radarowy obiektu, choćby rakiety, dzięki czemu pod pewnymi kątami może naśladować duże samoloty pasażerskie, takie jak Boeing 737 czy Airbus A320.

Warto wspomnieć, że Amerykanie używają już podobnej technologii w niektórych rakietach, w tym wabiku w ADM-160 MALD, który generuje fałszywą sygnaturę radiolokacyjną samolotów. Z kolei myśliwce F-22 i bombowce B2 są wyposażone w łatwe w montażu soczewki Luneburg, które ukrywają prawdziwą sygnaturę radarową. Kontroler ruchu lotniczego widzi, że “coś” leci, ale nie wie, że jest to samolot wojskowy.

Złota Zasłona jest wykonana z materiałów z włókna węglowego, które są jednocześnie wytrzymałe i lekkie. Można dowolnie zmieniać kształt i rozmiar Zasłony, generując dziwne wzory, które dezorientują operatorów komputerów lub radarów. Ważną zaletą kamuflażu jest niski koszt i masa (zaledwie 1 kg). Chociaż istnieją inteligentne czujniki, które również generują sygnały dezorientujące wroga, są one bardzo drogie. Co więcej, Zasłonę będzie można zamontować także na okrętach wojennych i pojazdach lądowych, co czyni ją wyjątkowo wszechstronną.

Oczywiście, Chiny chciałyby wyposażyć wszystkie swoje latające obiekty w Złotą Zasłonę, ale na razie nie jest to możliwe. Masowa produkcja kamuflażu o jednolitych parametrach militarnych wciąż stanowi duży problem, ale być może zostanie on w niedalekiej przyszłości rozwiązany dzięki ulepszonym procesom automatyzacji.