Czasami sprawa jest prosta: o określonej godzinie zamykasz za sobą drzwi i od tej chwili masz już czas tylko dla siebie. Na urlopie myślisz o tym, jak go najfajniej spędzić, w święta skupiasz się tylko na rodzinie. Panuje jasny podział na czas pracy i sferę prywatną. I tak jest najlepiej. Nie każdy z nas jest jednak w tak komfortowej sytuacji. Zmieniający się rynek pracy stworzył nowy typ relacji pracodawca–pracownik, przyniósł nowe formy pracy i współpracy, zwiększone oczekiwania co do naszego zaangażowania, dostępności i szybkiego reagowania.

Z jednej strony to szansa, by pokazać, na co nas stać, z drugiej – coraz częściej zaciera się przez to granica między czasem pracy a życiem prywatnym. Dobre pensje, służbowe samochody, laptopy, telefony i jednocześnie strach przed utratą pracy rodzą dodatkowe zobowiązania. Nie wypada nie odebrać telefonu od szefa po godzinach, nie odpowiedzieć na maila czy esemesa, nie zostać dłużej w pracy albo nie przygotować w weekend prezentacji.

Jeśli prowadzimy własną działalność, też dajemy klientom więcej czasu, niż byśmy chcieli, z obawy przez ich utratą. I tak krok po kroku praca wdziera się w naszą przestrzeń prywatną. I często niby jesteśmy w domu, ale głową wciąż w pracy, niedostępni dla najbliższych. Jak sobie z tym radzić? Jak efektywnie pracować, a jednocześnie odzyskać swoją prywatność? Sprawdź, jakie zmiany mogą ci w tym pomóc.

 

Ćwiczenie 1.
Do czego jest ci potrzebny czas prywatny

Dziwne pytanie? Tylko pozornie. Za wolnym czasem stoi możliwość realizowania dużo ważniejszych potrzeb niż te, które jako pierwsze przychodzą do głowy. Sprawdź, co naprawdę - masz do zyskania. Znajdź przynajmniej 7 powodów, dla których jest ci potrzebny czas wolny. Wypisz je. Następnie zadaj sobie dodatkowe pytania, na przykład:

1. Będę miał więcej czasu dla partnerki / partnera:

 → Jak to wpłynie na naszą relację?
→ Co może zmienić się na plus?
→ Co stanie się możliwe dzięki temu?

2. Będę miał więcej czasu na odpoczynek:

 → Jak się będę dzięki temu czuł?
→ Jak to wpłynie na moje zdrowie?
→ Do czego będę miał więcej energii / cierpliwości?

Zastanów się, co stracisz w perspektywie roku, jeśli nie zadbasz o to, by mieć więcej wolnego czasu. Pierwsze lata życia dzieci? Emocjonalną bliskość z rodziną, przyjaciółmi? Jak to wpłynie na ciebie? Na bliskie ci osoby?

 

Ćwiczenie 2.
Zaplanuj czas prywatny

Jeśli nie chcesz, by to różne okoliczności decydowały za ciebie, pora zmienić swoje nastawienie do czasu prywatnego i zdecydować, że odtąd jest on dla ciebie tak samo ważny jak praca. Bo dlaczego miałby być mniej ważny? To, co w życiu najcenniejsze, wydarza się w życiu prywatnym. Zacznij od decyzji, o której godzinie zaczyna się twój czas prywatny i niech ta godzina stanie się dla ciebie takim samym priorytetem jak godzina, o której zaczynasz pracę.