Gdzie trafił człowiek po wyjściu z Afryki? Nareszcie poznaliśmy odpowiedź 

Wiadomo, że kolebką naszego gatunku jest Afryka, ale dokładne okoliczności, w jakich jego przedstawiciele opuścili ten kontynent, wciąż pozostają niejasne. Dzięki ostatnim badaniom będzie można wreszcie udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie.
Gdzie trafił człowiek po wyjściu z Afryki? Nareszcie poznaliśmy odpowiedź 

Do opuszczenia Afryki doszło około 60 000 – 70 000 lat temu. Ale co działo się potem ze śmiałkami, którzy zdecydowali się na tak niezwykłe kroki? Próbując jak najlepiej zrozumieć ówczesne realia, naukowcy przeprowadzili szeroko zakrojone ekspertyzy. Teraz przedstawiają ich wyniki w publikacji zamieszczonej w Nature Communications

Czytaj też: Pradawne piramidy z Ameryki Północnej. Zagadkowe znalezisko i dawne obserwatorium astronomiczne

Obecnie, dzięki dostarczonym przez autorów informacjom, możemy stwierdzić, iż bardzo istotnym przystankiem w podróży poza granice Afryki była dla Homo sapiens Wyżyna Irańska. To ogromnych rozmiarów region wyżynno-górski, obejmujący swoim zasięgiem tereny Iranu, Afganistanu oraz Pakistanu.

Według naukowców zaangażowanych w badania w tej sprawie, wspomniany obszar mógł stanowić bardzo ważną stację przesiadkową między Afryką, a rozprzestrzenianiem się przedstawicieli naszego gatunku po Eurazji oraz innych częściach świata. Oczywiście takie określenie może być nieco mylące, ponieważ przesiadki kojarzą się z czymś trwającym krótko: w tym przypadku mowa natomiast o okresie rzędu 20 tysięcy lat.

Według autorów nowych badań, człowiek po opuszczeniu Afryki osiedlił się na terenie Wyżyny Irańskiej. Okres ten trwał około 20 000 lat

Skąd w ogóle wzięły się takie informacje? Ich źródłem były analizy genetyczne poświęcone prehistorycznym i współczesnym populacjom. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że mieszkańcy Wyżyny Irańskiej mają zaskakująco bliskie powiązania z populacją, która przodowała w migracjach poza Afrykę. Poza tym inne analizy wykazały, że wspomniany obszar stwarzał dogodne warunki do zamieszkania – szczególnie w zestawieniu z innymi wtedy dostępnymi miejscami. 

Czytaj też: Rzymski fort u naszych sąsiadów. Przełomowe znalezisko potwierdziło wieloletnie przypuszczenia

Jak podsumowuje jeden z autorów przytoczonej publikacji, Michael Petraglia, dzięki dokonaniom jego i jego współpracowników udało się stworzyć kompletny i spójny obraz przeszłości. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, jak wyglądał okres między ekspansją naszego gatunku poza Afrykę a zróżnicowaniem populacji eurazjatyckich. To bardzo ważne osiągnięcie, które bez wątpienia ułatwi rozumienie historii człowieka i trudności, z jakimi zmagał się na przestrzeni tysięcy lat.