Pradawne piramidy z Ameryki Północnej. Zagadkowe znalezisko i dawne obserwatorium astronomiczne

Kiedy mówimy o piramidach, to zazwyczaj jako pierwsze do głowy przychodzą słynne budowle z Egiptu. Odkrycia dokonane w Meksyku pokazują jednak, że w innych częściach świata także stawiano podobne obiekty.
Pradawne piramidy z Ameryki Północnej. Zagadkowe znalezisko i dawne obserwatorium astronomiczne

Badania w tej sprawie prowadzono na terenie Teteles de Ávila Castillo, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne objęte ostatnimi wykopaliskami. Mieści się ono na terenie stanu Puebla zlokalizowanego w środkowo-wschodnim Meksyku, a datowanie tamtejszych struktur sięga nawet 3000 lat wstecz. Dzięki wysiłkom badaczy udało im się zidentyfikować obiekty przywodzące na myśl piramidy.

Czytaj też: Popularne stanowisko archeologiczne zawiera nieznany obiekt. Naukowcy natknęli się na niego na Sycylii

Informacji w tej sprawie udzielili przedstawiciele INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia). Jak się okazuje, badania prowadzono tam już od 2014 roku, a na przestrzeni lat uczestnicy wykopalisk zidentyfikowali obszar o powierzchni około 3 hektarów, który dawniej był wykorzystywany w celach ceremonialnych.

Bardzo intrygująca teoria sugeruje, iż na miejscu funkcjonowało… obserwatorium astronomiczne. Tylko w jakim celu z niego korzystano? Naukowcy spekulują, iż mogło chodzić o śledzenie cykli związanych z uprawą roli. Pomysł wskazujący na astronomiczny charakter tego miejsca wspiera fakt, iż cały kompleks wydaje się wyrównany z pasmami górskimi zlokalizowanymi wokół. Największy z odkrytych obiektów jest natomiast ustawiony w jednej linii z gwiazdą Kanopus, która jest najjaśniejszą w gwiazdozbiorze Kila.

Co ciekawe, wykopaliska w tym obszarze zostały przeprowadzone nie tylko ze względu na ciekawość archeologów. Swoje zrobiło także postępujące niszczenie krajobrazu oraz częste kradzieże materiałów budowlanych. Z tego względu trzeba było podjąć odpowiednie działania. Naukowcy wykorzystali tę okazję i natknęli się na trzy struktury w kształcie piramid. Poza tym dotarli do fragmentów ceramiki, polerowanego litu oraz rzeźbionych artefaktów wykonanych z obsydianu i bazaltu.

Za sprawą wykopalisk archeolodzy odnaleźli trzy piramidy. Sądzą, że dawniej mogło tam funkcjonować obserwatorium astronomiczne do śledzenia cykli związanych z rolnictwem

Biorąc pod uwagę obfitość fragmentów obsydianu, członkowie zespołu badawczego przypuszczają, iż na miejscu mogła być prowadzona obróbka tego materiału, wykorzystywanego powszechnie na przykład do produkcji narzędzi czy broni. Wielką tajemnicę stanowią same piramidy. W jakim celu je zbudowano i kto za tym stał? Odpowiedzi na to pytanie powinny dostarczyć dalsze wykopaliska, które znajdują się w planach. 

Czytaj też: Rzymski fort u naszych sąsiadów. Przełomowe znalezisko potwierdziło wieloletnie przypuszczenia

Jakiś czas temu informowaliśmy o kontrowersjach wokół pewnej piramidy z Indonezji. Poświęcone jej badania były dość niejasne, a ich autor twierdził, że ma dowody na istnienie piramidy zbudowanej od 25 000 do 30 000 lat temu. W toku analiz okazało się jednak, iż owa konstrukcja niekoniecznie musiała zostać postawiona przez człowieka. Najbardziej prawdopodobny scenariusz sugeruje, że powstała w wyniku naturalnych procesów geologicznych. W przypadku znalezisk dokonanych w Teteles de Ávila Castillo podobny wariant wydaje się zdecydowanie mniej prawdopodobny.