Człowiek z Hitry wciąż zaskakuje. Jego szczątki mają tysiące lat

Ponad sto lat temu, w 1916 roku, doszło do niebywałego znaleziska. W czasie prac budowlanych poświęconej jednej z dróg w regionie Trøndelag robotnicy natknęli się na ludzki szkielet. Nie mieli wtedy świadomości co do tego, o jak stare szczątki chodzi.
Człowiek z Hitry wciąż zaskakuje. Jego szczątki mają tysiące lat

Datowanie tych kości sugerowało bowiem, że mogą pochodzić sprzed nawet 4000 lat. Zmarły pod koniec epoki kamienia mężczyzna miał w momencie śmierci około 25 lat. Dość zaskakujące mogą wydawać się również okoliczności jego zgonu, ponieważ według naukowców przyczyną śmierci było utonięcie.

Czytaj też: Znalazł kamień z zagadkowym napisem. Naukowcy zidentyfikowali pismo

Samo w sobie nie jest to może zaskakujące, ale gdy dodamy do tego fakt, iż obecnie droga znajduje się z dala od morza, to sprawy przybiorą nieco inny obrót. Cztery tysiące lat temu poziom wody był o około 12,5 metra wyższy, co sprawiało, że lokalizacja, w której spoczywały kości, znajdowała się wtedy na głębokości około 4 metrów pod wodą.

Szczątki przetrwały w całkiem dobrym stanie, najprawdopodobniej dzięki pokryciu ich piaskiem i mułem wkrótce po śmierci mężczyzny. Poza kośćmi udało się też zidentyfikować kilka artefaktów, takich jak sztylet i naramiennik. Sugeruje to, iż mężczyzna mógł być wojownikiem, choć nie jest jasne, w jakich okolicznościach zginął. Czy było to związane z walką czy też przyczyna zgonu była zupełnie inna?

Człowiek z Hitry żył pod koniec epoki kamienia. W momencie śmierci mężczyzna ten miał około 25 lat

Człowiek z Hitry z pewnością żył w burzliwym okresie, gdyż mowa o czasach, w których tereny Norwegii doświadczały istotnych przemian i przejścia między łowiecko-zbierackim, a osiadłym trybem życia, który opierał się na hodowli zwierząt i uprawie roślin. Takie zmiany zapewne sprzyjały licznym konfliktom, szczególnie prowadzonym przez rolników i myśliwych. 

Przybysze z południa zdecydowanie różnili się od “miejscowych”. Mieli zupełnie inną organizację życia codziennego, odmienną wiarę i szerokie powiązania na terenie niemal całej Europy. Dzięki przeprowadzonym analizom wiemy już, że człowiek z Hitry większość jedzenia zdobywał na lądzie. To nieco zaskakujące, wszak w momencie śmierci znajdował się w morzu.

Czytaj też: Niewiarygodna rekonstrukcja egipskiej głowy. Ta czaszka znajdowała się tysiące kilometrów od Egiptu

Na podstawie pomiarów szkieletu naukowcy uznali, że mężczyzna ten miał około 169 cm wzrostu. Jego wiek, wynoszący w przybliżeniu 25 lat, został natomiast oszacowany na podstawie zużycia zębów. W ramach dalszych ustaleń badacze chcieliby dowiedzieć się jak najwięcej na temat społeczności, z którą ta osoba była związana w codziennym życiu.