Czujnik w tętnicy mierzy ciśnienie

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze muszą nieraz wykazać się niezwykłą cierpliwością, zwłaszcza wtedy, gdy lekarz zaleci im całodobowy automatyczny pomiar ciśnienia krwi. Naukowcy z Instytutu im. Fraunhofera wyszli takim pacjentom naprzeciw, konstruując ciśnieniomierz-implant, wprowadzany bezpośrednio do tętnicy.

U nadciśnieniowców nawet w stanie spoczynku serce bije z dużą częstotliwością, co jest obciążeniem zarówno dla samego mięśnia sercowego, jak i dla ścian naczyń krwionośnych. Obniżyć ciśnienie mogą środki farmakologiczne, lecz nie sprawdzają się one w przypadku wszystkich pacjentów. Aby wyjaśnić, jakie są przyczyny tego zaburzenia, lekarze muszą przez pewien okres monitorować  z dużą częstotliwością ich ciśnienie krwi. Jest to zabieg dość uciążliwy, pacjenci są bowiem zmuszeni do stałego noszenia przy sobie niewielkich skrzyneczek, w których znajduje się ciśnieniomierz, a specjalny mankiet na ramieniu rejestruje co pewien czas aktualną wartość ciśnienia krwi. Mankiet ten jest uciążliwy zwłaszcza nocą, gdyż podczas pomiaru automatycznie się pompuje, co może zakłócić pacjentowi sen. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera opracowali więc niewielki implant, który znacznie uprości całodobowy pomiar ciśnienia.  

Specjalny czujnik ciśnienia wprowadzany jest przez lekarza bezpośrednio do tętnicy pachwinowej. Implant, którego całkowita średnica wynosi zaledwie 1 mm, mierzy ciśnienie krwi 30 razy na sekundę. Przez elastyczny mikrokabel czujnik połączony jest z jednostką nadawczo-odbiorczą, która również znajduje się pod skórą w tętnicy pachwinowej pacjenta. Jej zadaniem jest cyfrowanie i kodowanie danych pochodzących z mikroczujnika i przekazywanie ich na zewnętrzny czytnik wielkości telefonu komórkowego, który pacjent nosi na pasku. Stamtąd dane mogą być przekazywane do stacji monitorującej, gdzie weryfikowane są przez lekarza. Ponieważ naukowcy wykorzystali w tym projekcie specjalne elementy w technologii COMS, system nie jest zbytnio energochłonny, a mikroimplanty mogą być zasilane bezprzewodowo za pośrednictwem cewek.

Wewnętrzne czujniki-implanty mogą znaleźć zastosowanie również w obserwacji pacjentów cierpiących na niewydolność serca.  JSL

źródło: www.fraunhofer.de