"Coś mnie stresuje, jestem zestresowany, to stresująca sytuacja". Używamy tego słowa tak często, że właściwie nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem. Pół biedy, jeśli dotyczy to mowy potocznej, ale w podobny sposób podchodzą do stresu psycholodzy i naukowcy (tak, te dwa słowa nie zawsze są tożsame). I to już jest niebezpieczne, ponieważ coś takiego jak stres w zasadzie nie istnieje!

Temu nieporozumieniu poświęcona jest m.in. książka "The Stress Myth” Serge’a Doubleta. Jej dość obszerną recenzję można przeczytać w "International Journal of Epidemiology"). Zacytuję:

Główne cele tej książki są jasne: obalić mit stresu i opowiedzieć jego pełną historię. (...) Autor twierdzi, że nie ma "czegoś" takiego jak stres, ponieważ nie istnieje jego naukowa definicja, że teorie dotyczące stresu nie mają sensu, a dowody na jego związek z powstawaniem chorób są słabe.

Czym w takim razie jest to, co nazywamy stresem? Jak negatywne emocje wpływają na nasz mózg i czy naprawdę mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Ksenia Meyza z Pracowni Neurobiologii Emocji Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego oraz dr Tomasz Witkowski, psycholog, pisarz, autor książek z serii „Zakazana psychologia” („Psychology Gone Wrong”).

Warto przeczytać wpis z bloga dr. Witkowskiego dotyczący negatywnych konsekwencji wiary w szkodliwe działanie stresu. Przy okazji polecam też archiwalne audycje o cyberemocjach, uważności, racjonalizmie i przyszłości umysłu.

Nowego odcinka "Człowiek 2.0" możecie posłuchać 28 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!