Czy istnieje coś takiego jak stres? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o mitach dotyczących stresu.

Coś mnie stresuje, jestem zestresowany, to stresująca sytuacja“. Używamy tego słowa tak często, że właściwie nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem. Pół biedy, jeśli dotyczy to mowy potocznej, ale w podobny sposób podchodzą do stresu psycholodzy i naukowcy (tak, te dwa słowa nie zawsze są tożsame). I to już jest niebezpieczne, ponieważ coś takiego jak stres w zasadzie nie istnieje!

Temu nieporozumieniu poświęcona jest m.in. książka “The Stress Myth” Serge’a Doubleta. Jej dość obszerną recenzję można przeczytać w “International Journal of Epidemiology“). Zacytuję:

Główne cele tej książki są jasne: obalić mit stresu i opowiedzieć jego pełną historię. (…) Autor twierdzi, że nie ma “czegoś” takiego jak stres, ponieważ nie istnieje jego naukowa definicja, że teorie dotyczące stresu nie mają sensu, a dowody na jego związek z powstawaniem chorób są słabe.

Czym w takim razie jest to, co nazywamy stresem? Jak negatywne emocje wpływają na nasz mózg i czy naprawdę mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Ksenia Meyza z Pracowni Neurobiologii Emocji Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego oraz dr Tomasz Witkowski, psycholog, pisarz, autor książek z serii „Zakazana psychologia” („Psychology Gone Wrong”).

Warto przeczytać wpis z bloga dr. Witkowskiego dotyczący negatywnych konsekwencji wiary w szkodliwe działanie stresu. Przy okazji polecam też archiwalne audycje o cyberemocjach, uważności, racjonalizmie i przyszłości umysłu.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 28 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!