Czy psy powinny jeść surowe mięso?

Surowe mięso w ostatnich latach zyskuje uwagę właścicieli zwierząt domowych na całym świecie. Ale czy psy naprawdę powinny je jeść? Debata na ten temat wciąż trwa.
Czy psy powinny jeść surowe mięso?

Jedna z najpopularniejszych surowych diet dla zwierząt domowych nazywa się Biologically Appropriate Raw Food, czyli po prostu BARF. Dieta opracowana w latach 90. ubiegłego wieku, naśladuje sposób odżywiania się dzikiego zwierzęcia z mięsem, kośćmi, warzywami i innymi surowymi pokarmami. Według zwolenników BARF, dieta ta przywraca psy do nieudomowionego sposobu karmienia i wpływa pozytywnie na ich wzrost i kondycję. Ale czy na pewno jest zdrowa?

Czy psy mogą jeść surowe mięso?

Psy mogą jeść surowe mięso, ale to nie oznacza, że powinny. Zwierzęta dzikie mają silniejszy sok żołądkowy, który pomaga im trawić jedzenie i zabijać pasożyty oraz bakterie obecne w surowym mięsie. Zanim psy zostały udomowione, właśnie tak musiały sobie radzić. Ale dzisiaj żyją w prawdziwym komforcie, zupełnie innej rzeczywistości – zresztą jak większość zwierząt.

Czytaj też: Psy kiwają głowami nie bez powodu. Badanie wyjaśnia, po co to robią

American Veterinary Medical Association przestrzega przed karmieniem psa surowym mięsem, ponieważ nie zapewnia ono zbilansowanego odżywiania, którego zwierzak potrzebuje. Badania przeprowadzone w 2011 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że 60 proc. psów na diecie złożonej z kości i surowego mięsa miało niedobory żywieniowe. Jeżeli koniecznie chcemy karmić psa surowym mięsem, zadbajmy o suplementacje dodatkowych składników odżywczych.

Większość lekarzy weterynarii odradza podawanie psom surowego mięsa z tego samego powodu, dla którego ludzie go nie powinni zbyt często jeść – istnieją poważne przeciwwskazania zdrowotne. Centers for Disease Control and Prevention ostrzega właścicieli zwierząt domowych przed bakteriami, takimi jak Salmonella sp. i Listeria sp., które można znaleźć w surowej karmie dla zwierząt domowych, a nawet pakowanych mięsach w sklepach.

Według badań z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, istnieje niewielkie lub żadne wsparcie naukowe na rzecz pozytywnego wpływu diety bazującej na surowym mięsie. Badania sugerują, że karmy komercyjne (puszkowane), a także domowe (ale gotowane) są korzystne dla psów, gdyż zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze. To zatem oznacza, że ryzyko znacznie przewyższa wszelkie potencjalne korzyści z “surowej” diety.

Czytaj też: To nie są normalne psy. Zdarzenie sprzed 37 lat na dobre zmieniło ich DNA

Warto także pamiętać, że surowe mięso podawane czworonożnemu pupilowi, w pewnych okolicznościach może okazać się szkodliwe także dla nas.