Czy w czasie rozmowy o pracę powinno się żądać wysokiej pensji?

Prawdopodobnie kiedyś pojawiła się wam w głowie myśl o tym, czy zażądanie wysokiej pensji w czasie rozmowy o pracę będzie dobrym pomysłem. Yossi Maaravi postanowił przeprowadzić badanie, które dostarczyło odpowiedzi w tej sprawie.
Czy w czasie rozmowy o pracę powinno się żądać wysokiej pensji?

Dość zaskakujący okazuje się fakt, iż większość dotychczasowych badań koncentrowała się na stosunkowo wczesnych etapach procesu rekrutacji bądź długoterminowych rezultatach. Jednocześnie pozostałe aspekty były pomijane, dlatego nowa analiza koncentruje się na negocjacjach płacowych w czasie procesu zatrudniania. Jednym z elementów były właśnie żądania płacowe rekrutowanych pracowników.

Czytaj też: Wdychasz smog? Grozi ci zawał serca

Łącznie autorzy publikacji zamieszczonej na łamach Journal of Vocational Behavior przeprowadzili cztery eksperymenty w gronie około tysiąca osób, które uzyskały tytuł licencjata lub wyższy. Zasięgnęli również opinii u przedstawicieli HR z Izraela, Anglii i Stanów Zjednoczonych. Badani zostali podzieleni na siedem grup, przy czym każda miała inne oczekiwane wynagrodzenie od kandydata na objęcie danego stanowiska.

Autorzy badania zaprosili do eksperymentu zarówno potencjalnych pracowników, jak i osoby zajmujące się rekrutacją

Wszystkie grupy została następnie poproszone o przedstawienie kontrpropozycji. Jak wyjaśnia Maaravi, wyniki badania pokazują, że do osiągnięcia najlepszych rezultatów w negocjacjach płacowych kandydaci muszą przyjść przygotowani i dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jaki jest akceptowalny zakres wynagrodzenia na danym stanowisku. Powinni również jako pierwsi złożyć ofertę, prosząc o najwyższe wynagrodzenie w ramach akceptowalnego przedziału. Nie należy jednak go przekraczać.

Czytaj też: Temperatura zabija produktywność. Wystarczy, że osiągnie konkretny próg

W toku analiz zapytano również uczestników, co sądzą o wskazanym kandydacie i poproszono ich o ocenę stosunku do danej osoby. Okazało się, że im wyższa zażądana pensja, tym mniej lubiany był wybrany człowiek. Było to szczególnie widoczne wśród osób, które żądały pensji przekraczającej przyjęty przedział. Autorzy podkreślają również, że takie postępowanie wpływa na szanse kandydata na objęcie stanowiska, o które się ubiegał. Wyniki były takie same zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.