Czyste paliwo z brudnych odpadów. Ta technologia ma gigantyczny potencjał

Pozyskiwanie paliwa wodorowego brzmi nieźle, ale jeszcze ciekawiej robi się, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że możliwa jest jego produkcja z wykorzystaniem odpadów, które w innych okolicznościach nie nadawałaby się do obróbki.
Czyste paliwo z brudnych odpadów. Ta technologia ma gigantyczny potencjał

Za projektem stoją naukowcy z Uniwersytetu Manchesterskiego. Na czele zespołu stanął Amir Keshmiri, który kierował badaniami nad technologią o ogromnym potencjale. W grę wchodzi bowiem odzyskiwanie wodoru z odpadów niezdatnych do wykorzystania na inne sposoby.

Czytaj też: Jak długo panele słoneczne zachowują swoją wydajność?

Jako że niedawno badacze otrzymali dofinansowanie, to pomysł powinien przerodzić się w coś znacznie bardziej namacalnego: niedrogą technikę separacji wodoru opartą na wiedzy z zakresu przetwarzania odpadów oraz osiągnięciach zespołu Keshmiriego w zakresie dynamiki płynów i analizy termochemicznej.

Poza oczywistymi atutami w postaci niskich kosztów oraz ekologicznego podejścia, rzeczona technologia miałaby też inną zaletę: mogłaby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne tak istotne w czasie trwającego kryzysu. Jak wyjaśnia Paul Emmitt, dyrektor operacyjny i wykonawczy w Powerhouse Energy, projekt pozwoli jego firmie pokonać znaczące bariery kosztowe w dostarczaniu czystej technologii energetycznej nowej generacji.

Paliwo wodorowe może być tanie i niskoemisyjne

W dalszej przyszłości moglibyśmy się spodziewać upowszechnienia wodoru jako paliwa oraz obniżenia kosztów jego produkcji. Po całkowitym uruchomieniu, nowy projekt będzie miał za zadanie zachęcać do szybszego przyjęcia lokalnej, czystszej, niskoemisyjnej energii – jednocześnie rozwiązując rosnący problem odpadów nienadających się do recyklingu. Jak dodaje Keshmiri, produkcja i przechowywanie niskoemisyjnego wodoru jest jednym z kluczowych tematów COP27, czyli szczytu klimatycznego, którego gospodarzem jest Egipt.

Czytaj też: Jak nie wjechać w jelenia? Polscy finaliści głośnego konkursu zdradzili, czym okazał się ich pomysł

Trudno obecnie ferować wyroki co do tego, czy wodór może stać się pełnoprawnym paliwem przyszłości. Nie da się natomiast ukryć, iż zyskuje on coraz większą popularność i przestaje być wyłącznie niedostępną dla większości społeczeństwa ciekawostką. Jeśli ludzkość na poważnie myśli o spełnieniu celów klimatycznych, to wodór bez wątpienia będzie jednym z elementów tej ekologicznej układanki.