Damen pokazał nowoczesnego MPSS. Dla okrętów wojennych jest niczym superbohater

Nie wszystkie okręty na służbie marynarki wojennej muszą mieć wielkie działa i zaawansowane pociski, żeby być użytecznymi. Świetnym tego przykładem jest Multi-Purpose Support Ship (MPSS), czyli najnowszy okręt stoczni Damen, który ma sprostać współczesnym wymaganiom obrony i bezpieczeństwa, jako “okręt wsparcia do wszystkiego”.
Damen pokazał nowoczesnego MPSS. Dla okrętów wojennych jest niczym superbohater

Nowy okręt wsparcia od Damen powstał ze wsparciem zainteresowanej nim portugalskiej marynarki

Okręty wojenne podczas misji są narażone na uszkodzenia, które albo powodują natychmiastowe nabieranie wody i rychłe zatonięcie, albo są na tyle niewielkie, że wizyta okrętu w stoczni lub suchym doku załata wszystko, co konieczne. Zaprojektowany przez specjalistów Damen okręt MPSS występujący w dwóch wariantach (o wyporności 7000 ton i 9000 ton) nie jest wprawdzie w stanie załatać innego okrętu na otwartych wodach, ale może realizować wiele innych zadań, jako że łączy różne funkcje, aby sprostać współczesnym wymaganiom w zakresie obrony i bezpieczeństwa.

Czytaj też: Wrogie okręty podane na tacy. Fregata USA doczekała się wyjątkowego sonaru CAPTAS-4

To sprawia, że mierzący 107 × 20 metrów (lub 130 × 20 metrów w przypadku tego większego) okręt MPSS z 48-osobową załogą i opcją pomieszczenia dodatkowo 100 specjalistów i tymczasowych 42 “ofiar” może:

  • zarządzać różnymi typami śmigłowców, dronów podwodnych, nawodnych i powietrznych
  • wspierać operacje desantowe
  • pomagać w nagłych wypadkach i katastrofach, a tym samym operacjach poszukiwawczych i ratowniczych
  • ratować okręty podwodne oraz ich załogę

Czytaj też: Pierwszy okręt podwodny w historii Tajwanu zwodowany. Czy Chiny się go przestraszą?

Ten nowoczesny wielozadaniowy statek wsparcia (MPSS) był rozwijany we współpracy z Marynarką Wojenną Portugalii nie bez powodu, bo tak się składa, że będzie to pierwszy klient na tego typu jednostki, które obiecują przedefiniować operacje morskie dzięki swojej wszechstronności i zaawansowanym technologicznie funkcjom. Rzeczywiście MPSS pojawia się jako strategiczna odpowiedź na coraz bardziej złożony krajobraz nowoczesnej wojny i nadzoru, a to szczególnie z rosnącym poleganiem na technologii dronów.

Czytaj też: Bez tych okrętów siły podwodne USA nie istnieją. Są niczym szwajcarskie scyzoryki w działaniach wojennych

MPSS jest zaprojektowany nie tylko do wykonywania swoich podstawowych obowiązków, ale także do pełnienia szeregu dodatkowych ról, oferując tym samym elastyczną platformę dla różnych misji. Jednym z wyznaczników tych okrętów jest ich modułowa konstrukcja, ułatwiająca wykorzystanie przez cały rok i proste utrzymanie między cyklicznymi przynajmniej 45-dniowymi misjami. Damen już rozpoczął budowę pierwszego okrętu MPSS i jeśli zapowiedzi nie kłamią, ten sprzęt odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości operacji morskich.