Bez tych okrętów siły podwodne USA nie istnieją. Są niczym szwajcarskie scyzoryki w działaniach wojennych

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych właśnie poczyniła kolejny krok ku jeszcze okazalszej potędze, jako że wodowania doczekał się USS Massachusetts (SSN 798), czyli już 25. okręt podwodny typu Virginia. Ten okręt w wersji Block IV, który został zbudowany przez dział stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) firmy HII, reprezentuje szczyt nowoczesnego inżynierstwa morskiego USA, jako przykład okrętu praktycznie do wszystkiego.
Bez tych okrętów siły podwodne USA nie istnieją. Są niczym szwajcarskie scyzoryki w działaniach wojennych

Kolejny okręt podwodny typu Virginia zwodowany. Na służbę marynarki USA ma wejść już za rok

Okręty podwodne typu Virginia wyróżniają się zaawansowanymi technologiami, które obejmują niezrównane w segmencie tego typu okrętów cechy stealth, wyższą manewrowość i potężną siłę ognia. Zaprojektowano je do działania w różnorodnych środowiskach i realizowania szerokiego wachlarzu misji – od zbierania informacji wywiadowczych po realizowanie precyzyjnych uderzeń. Z wypornością około 7800 ton metrycznych pod wodą, długością 115 metrów i szerokością 10,4 metra, jednostki Block IV są imponującymi bytami w głębinach oceanu.

Czytaj też: Siły Powietrzne USA się zmieniają. Znamy nową strategię Amerykanów

Massachusetts SSN 798 Roll out to FDD

USS Massachusetts jest napędzany amerykańskim reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) o oznaczeniu S9G, którego wspiera pomocniczy silnik Diesla, co zapewnia załodze dostęp do duetu, który umożliwia utrzymanie wysokich prędkości i przedłużenie misji do nawet trzech miesięcy. Po stronie uzbrojenia okręt ten jest wyposażony w 12 pionowych wyrzutni systemu VLS do wystrzeliwania pocisków i cztery 21-calowe wyrzutnie torped, zdolne do wystrzeliwania torped Mk-48 i pocisków manewrujących BGM-109 Tomahawk, co czyni go wszechstronną platformą do różnych scenariuszy walki.

Czytaj też: USA coraz bliżej zastąpienia swoich atomówek. Jest Minuteman, a będzie Sentinel

Budowa USS Massachusetts jest częścią znaczącego kontraktu o wartości 22 miliardów dolarów na budowę dziewięciu okrętów podwodnych typu Virginia (ośmiu egzemplarzy Block V i pojedynczego Block IV) z opcją rozszerzenia o jeden okręt Block IV. Chociaż koszt okrętu podwodnego typu Virginia może się różnić w zależności od jego konfiguracji i ulepszeń, szacunkowy koszt wersji Block V wynosił około 2,7 miliarda dolarów w 2021 roku, a do tej pory z pewnością uległ zwiększeniu. Jest to jednak cena, którą Amerykanie wręcz muszą zapłacić, bo okręty podwodne typu Virginia mają zastąpić wycofywane okręty podwodne typu Los Angeles, zapewniając, że Marynarka Wojenna USA utrzyma przewagę w wojnie podwodnej.

USS Massachusetts wraz z okrętami siostrzanymi odgrywa kluczową rolę w wojnie przeciwpodwodnej, wojnie przeciwpowierzchniowej i strategicznym zbieraniu informacji wywiadowczych. Ich zdolność do wspierania sił specjalnych i prowadzenia misji zwiadowczych i rozpoznawczych czyni je nieocenionymi aktywami dla bezpieczeństwa narodowego i globalnego. Program okrętów podwodnych typu Virginia nie tylko wzmacnia amerykańską flotę, ale również rozszerza jej zasięg poprzez współpracę międzynarodową, taką jak pakt bezpieczeństwa AUKUS, w ramach którego Królewska Marynarka Wojenna Australii ma nabyć trzy okręty podwodne typu Virginia.

Okręt USS Vermont Virginia Block IV

Czytaj też: USA mogą być o krok od rewolucji pocisków. MUTANT sprawia wrażenie broni rodem z przyszłości

Z 23 aktywnymi okrętami podwodnymi typu Virginia już w służbie i kolejnymi w drodze, USA zapewnią sobie dostęp do potężnej floty, której okręty mają służyć co najmniej do lat 70. XXI wieku. USS Massachusetts jeszcze wprawdzie nie służy, ale jego oficjalne przyjęcie na służbę jest już zaplanowane na wiosnę 2025 roku w Bostonie.