Ryby głosu nie mają? Ten gatunek jest głośniejszy od startującego samolotu

Ryby o długości ciała zaledwie 12 mm wytwarzają dźwięk o natężeniu 140 dB. To więcej niż hałas towarzyszący startującemu samolotowi z bliskiej odległości. Jak to możliwe, że tak małe organizmy są tak głośne i co ważniejsze – po co?
Niektóre ryby potrafią być zaskakująco głośne /Fot. Unsplash

Niektóre ryby potrafią być zaskakująco głośne /Fot. Unsplash

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez dr Ralfa Britza z Senckenberg badał gatunek ryby Danionella cerebrum, który został opisany dopiero w 2021 r. Pomimo niewielkich rozmiarów (długość ciała ok. 12 mm), zwierzę to może wydawać dźwięki zbliżone natężeniem do hałasu silnika odrzutowego podczas startu w odległości 100 m.

Czytaj też: Wygląda jak cień i pochłania światło jak czarna dziura. Taka ryba to prawdziwa rzadkość

Okazuje się, że stworzenie wykorzystuje tak intensywne dźwięki do komunikowania się z innymi przedstawicielami swojego gatunku w mętnych wodach. Szczegóły opisano w czasopiśmie PNAS, choć zaskakujące jest, że tak głośnego gatunku nie odkryliśmy wcześniej.

Przezroczyste ryby z Birmy są wyjątkowo głośne

Krewetki kłapiące (rodzina Alpheidae) mogą wygenerować trzaskający dźwięk o natężeniu do 250 dB, podczas gdy okrzyki gotowe kakapo osiągają 130 dB, a słonie swoimi trąbami mogą “wykręcić” zawrotne 125 dB. Ryby są powszechnie uważane za dość cichych członków królestwa zwierząt. Są jednak gatunki, które mogą być zaskakująco głośne. Samce przedstawicieli rodzaju Porichthys wabią samice słyszalnym wibrato o częstotliwości ok. 100 Hz i 130 dB.

Czytaj też: Osobliwa ryba upolowana na Azorach. Ten gatunek nie był tu wcześniej spotykany

Teraz zespół dr Britza zbadał gatunek ryby Danionella cerebrum, która ma zaledwie 10-12 mm długości. Zwierzęta te mogą jednak generować dźwięki o natężeniu ponad 140 dB, a jest to hałas porównywalny ze startem samolotu oglądanym z odległości 100 m.

Ryby Danionella cerebrum mogą generować dźwięki o natężeniu 140 dB – ale tylko samce /Fot. Senckenberg

Korzystając z połączenia mikrotomografii komputerowej, analizy ekspresji genów i metod różnic skończonych, naukowcy wykazali, że samce Danionella cerebrum mają unikalny aparat dźwiękowy, który obejmuje tzw. chrząstkę bębniącą, wyspecjalizowane żebro i mięsień odporny na zmęczenie.

Dr Ralf Britz mówi:

Ten aparat przyspiesza chrząstkę bębniącą z siłą ponad 2000 g i strzela nią w pęcherz pławny, wytwarzając szybki i głośny impuls. Są one łączone ze sobą w celu wywołania obustronnie naprzemiennych lub jednostronnych skurczów mięśni.

Te niezwykłe ryby o przezroczystej skórze występują w płytkich i mętnych wodach Birmy, w których są słabo widoczne przez samice. Konkurencja między samcami w tak nietypowym środowisku przyczyniła się do opracowania mechanizmu komunikacji akustycznej.

Dźwięki wydawane przez inne gatunki z rodzaju Danionella nie zostały jeszcze zbadane, więc nie wiadomo, że mamy do czynienia z cechą gatunkową, czy szerszym trendem. Dzięki przezroczystej skórze, ryby te oferują wyjątkową możliwość porównania mechanizmów neuronalnych leżących u podstaw wytwarzania dźwięków.