Nie sądziliśmy, że to możliwe. Delfiny obciążone typowo “ludzką” chorobą

To niesamowite, ale delfiny wykazują oznaki ludzkiej choroby Alzheimera. Do tej pory wydawało się, że demencja jest schorzeniem, które nie dotyka innych gatunków.
Delfiny mają więcej wspólnego z ludźmi, niż do tej pory nam się wydawało /Fot. Pixabay

Delfiny mają więcej wspólnego z ludźmi, niż do tej pory nam się wydawało /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Glasgow, Uniwersytetu w St. Andrews i Uniwersytetu Edynburskiego przebadał mózgi 22 zębowców (Odontoceti) – jednego z dwóch podrzędów waleni, których przedstawiciele mają zęby (czym odróżniają się od fiszbinowców) – wyrzuconych na brzeg w Szkocji. Analiza objęła pięć gatunków: risso szarego, grwindwala długopłetwego, delfinowca, morświna zwyczajnego i butlonosa zwyczajnego. U czterech potwierdzono niektóre zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera u ludzi. Wyniki opublikowano w czasopiśmie European Journal of Neuroscience.

Czytaj też: Delfiny mówią nam coś istotnego o oceanach. Nietypowa technika badań wreszcie odsłania sekrety tych zwierząt

Prof. Frank Gunn-Moore z Uniwersytetu w St Andrews mówi:

Zawsze interesowała mnie odpowiedź na pytanie: czy tylko ludzie chorują na demencję? Nasze wyniki odpowiadają na to pytanie, ponieważ pokazują, że potencjalne patologie związane z demencją są rzeczywiście widoczne nie tylko u ludzi. Badanie to jest również doskonałym przykładem współpracy zarówno różnych instytutów badawczych, jak i także gałęzi nauk przyrodniczych.

Alzheimer u delfinów? To możliwe

Uczeni twierdzą, że zaobserwowane zmiany potwierdzają teorię chorego lidera, według której zdrowe stado zwierząt trafia do płytkich wód, gdyż podąża za liderem grupy, który mógł się zgubić. Takie sytuacje są dość często obserwowane wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii. Przyczyny wyrzucania zwierząt morskich na brzeg zawsze są owiane tajemnicą, a badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jaki mechanizm za tym stoi.

Szkoccy naukowcy zbadali zwierzęta wyrzucone na brzeg pod kątem obecności patologii w mózgu, które stanowią część objawów choroby Alzheimera. Mowa m.in. blaszkach amyloidowych, złogów białka tau oraz glejozy, czyli przerostu gleju gwiaździstego. Potwierdzono, że mózgi wszystkich zmarłych zwierząt miały blaszki amyloidowe.

To zaskakujące wyniki, które pokazują, że u niektórych zębowców rozwijają się neuropatologie podobne do choroby Alzheimera. Nie można jednak potwierdzić, czy którekolwiek ze zwierząt cierpiałoby na te same deficyty poznawcze, które są związane z klinicznymi objawami choroby Alzheimera u ludzi.

Czytaj też: Butlonos zwyczajny z nowym podgatunkiem! A wydawało się, że o tych ssakach wiemy już wszystko

Dr Mark Dagleish z Uniwersytetu w Glasgow mówi:

Są to znaczące odkrycia, które po raz pierwszy pokazują, że patologia mózgu u zębowców jest podobna do mózgów ludzi dotkniętych kliniczną chorobą Alzheimera. Chociaż na tym etapie kuszące jest spekulowanie, że obecność tych zmian w mózgu u zębowców wskazuje, że mogą one również cierpieć na deficyty poznawcze związane z ludzką chorobą Alzheimera, należy przeprowadzić więcej badań, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się z tymi zwierzętami.