Dlaczego oczy ruszają się podczas snu?

Naukowcy po raz pierwszy zarejestrowali aktywność pojedynczych komórek mózgu podczas fazy snu REM.

Sen REM inaczej bywa nazywany snem szybkich ruchów gałek ocznych (od ang. rapid eye movement). W tej fazie snu najczęściej pojawiają się marzenia senne. Naukowcy rejestrowali aktywność komórek mózgowych po każdym szybkim ruchu gałek ocznych i sprawdzali, co się dzieje, gdy widzimy albo wyobrażamy sobie nowe obrazy.

Zdaniem badaczy ruchy gałek ocznych towarzyszą “zmianom scen” w naszych snach. Nagrania zostały wykonane za pomocą elektrod wszczepionych do mózgów pacjentów z epilepsją, które pozwalają monitorować drgawki.

W ciągu czterech lat naukowcy zbierali i analizowali zapisy aktywności różnych obszarów mózgu, ale głównie środkowego płata skroniowego. Ta część mózgu nie jest bezpośrednio zaangażowana w widzenie. Aktywność tych neuronów nie odzwierciedla przetwarzania obrazu. Jest to raczej sygnał pewnej koncepcji dla mózgu. “Można zamknąć oczy i wyobrazić sobie królową Elżbietę, a wtedy te neurony się zaktywizują. Taka aktywność zakłada odświeżanie obrazów i skojarzeń w umyśle” – piszą naukowcy.

– Mieliśmy wyjątkową okazję, by zobaczyć, co dzieje się w czasie snu w ludzkim mózgu. Jesteśmy bardzo wdzięczni pacjentom z epilepsją, którzy zgodzili się wziąć udział w tym badaniu – podsumował dr Yuval Nir z Uniwersytetu w Tel Avivie w rozmowie z BBC

Badanie zostało opisane na łamach magazynu Nature Communications.