Droga Bimini to pozostałości Atlantydy? Prawda jest znacznie bardziej przyziemna

Czym jest tajemnicza zatopiona Droga Bimini i dokąd prowadzi? Niektórzy uważają, że to pozostałość Atlantydy, ale naukowcy wykluczają taką ewentualność.
Skały tworzące Drogę Bimini /Fot. YouTube

Skały tworzące Drogę Bimini /Fot. YouTube

Około 6 m pod powierzchnią wody na północnym wybrzeżu dystryktu Bimini na Bahamach znajduje się niezwykła formacja geologiczna, która na pierwszy rzut oka budzi skojarzenia z 457-metrową brukowaną drogą. Nazywa się Drogą Bimini (ang. Bimini Road) i wciąż budzi duże kontrowersje w świecie nauki dotyczące pochodzenia.

Niektórzy naukowcy są zdania, że ogromne bloki wapienne zwane beachrock (konglomerat zawierający okruchy skalne i szkielety organizmów połączone węglanowym spoiwem) są ułożone w jednej linii z kamieniami podtrzymującymi w taki sposób, że nie mogły powstać w sposób naturalny. To by sugerowało, że struktura przypominająca zawalone ściany musi być dziełem człowieka.

Czytaj też: Leonardo da Vinci na tacy. Człowiek renesansu zaskakuje nawet 500 lat po śmierci

Odkryta w 1968 r. przez Josepha Mansona Valentine’a, Jacquesa Mayola i Roberta Angove’a do dziś rozbudza nadzieje o znalezieniu szczątków zaginionej cywilizacji, a mianowicie Atlantydy. Zwłaszcza, że niejaki Edgar Cayce, znany jako “Śpiący Prorok”, rzekomo przepowiedział odkrycie pozostałości Atlantydy w pobliżu Bimini, a już Platon w dialogu Critias sugerował lokalizację tego miasta.

Ale nauka ma inne zdanie na ten temat. Droga Bimini to wcale nie pozostałości Atlantydy, choć wspaniałe miejsce do nurkowania.

Droga Bimini nie ma nic wspólnego z Atlantydą, która jest – zgodnie z obowiązującym stanem wiedzy – całkowicie fikcyjna i oparta na problematycznych ideologiach. Kamień, z którego zbudowana jest Droga Bimini, występuje na całym wybrzeżu północnego Bimini. Warstwa wapienia znajduje się pod Drogą Bimini, a oba materiały zostały zatopione przez połączenie rosnącego poziomu morza w holocenie i erozji leżącego pod nim piasku. Podczas gdy ich jednolity wygląd przypominający bloki i ich zagłębianie się w dno morskie sprawia, że struktura wydaje się stworzona przez człowieka, konglomerat narodził się jako większy arkusz skały, zanim została rozbita na odłamki, które widzimy dzisiaj.

Czytaj też: Tajemnicza populacja zamieszkiwała Syberię. W pewnym momencie całkowicie zniknęła

Skały tworzące Drogę Bimini składają się z peloidów (małych granulek błota), piasku, fragmentów muszli, szczątków kambryjskich otwornic i glonów. W 1978 r. Wydział Geologii Uniwersytetu w Miami użył datowania radiowęglowego do oceny całych próbek skał, muszli wydobytych z rdzenia skalnego i węglanu cementującego rdzeń skalny. Wskazano, że Droga Bimini liczy ok. 2000 lat. To definitywny dowód przeciwko związkowi z Atlantydą, która rzekomo zatonęła 12 000 lat temu.

Nie przekonuje to jednak największych “łowców tajemnic”. W jednej z prac z 1980 r. przebadano całe próbki skał i stwierdzono, że liczą one ok. 15 000 lat. Badania te są jednak pozbawione wartości naukowej, gdyż analizowane próbki były częściowo zrekrystalizowane, co oznacza, że pomiary uranowo-torowe nie pozwoliłyby na dokładne ustalenie wieku.