Drony jak duchy. Amerykanie wkrótce dostaną potężny sprzęt

Amerykańska armia testuje drony Ghost-X, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się podstawowym wyposażeniem do różnego typu misji: zarówno rozpoznawczych, jak i obronnych.
Dron Ghost-X podczas testu /Fot. US Army

Dron Ghost-X podczas testu /Fot. US Army

W dniach od 23 lutego do 20 marca 2024 r. armia amerykańska oceniała użyteczność bezzałogowego systemu powietrznego (UAS) Ghost-X podczas ćwiczeń Convergence–Capstone 4 (PC-C4) w Fort Irwin w Kalifornii. Miały one na celu sprawdzenie wydajności drona w symulowanych scenariuszach bojowych i udowodnienie, że mogą współpracować z tradycyjnymi systemami wojskowymi.

Czytaj też: Chiny mają pelerynę niewidkę. Ukryje drony przed wzrokiem wroga

Wysoce modułowy i elastyczny Ghost-X został stworzony specjalnie przez Anduril Industries dla amerykańskiej armii. Maszyna wykorzystuje platformę oprogramowania Lattice do automatyzacji planowania misji, zarządzania przestrzenią powietrzną i operacji lotniczych. UAV został zaprojektowany tak, aby spełniać rygorystyczne wymagania misji rozpoznawczych, obronnych i bojowych, co potwierdzono ponad 1000 godzin lotów.

Drony Ghost-X idealne dla amerykańskiej armii

Ghost-X wyróżnia się łatwością wdrożenia w różnych środowiskach operacyjnych. Zaprojektowanego do używania w terenie drona można zmieścić w poręcznym futerale na broń lub miękkim futerale taktycznym. Przygotowanie jednostki do lotu zajmuje mniej niż 2 minuty i nie wymaga korzystania z żadnych narzędzi. Dopełnieniem tej przyjaznej dla użytkownika konstrukcji jest jej trwałość, ponieważ Ghost-X wykazał zdolność do latania w trudnych warunkach pogodowych.

Czytaj też: Ta broń zestrzeli drony jak kaczki. LIDS wykryje nawet 30 obiektów

W sercu technologii Ghost-X leży jego zaawansowana autonomia. Wyposażony w pokładowe algorytmy przetwarzania i wizji komputerowej, dron autonomicznie wykrywa, klasyfikuje i śledzi interesujące obiekty, inteligentnie nawigując w terenie i przestrzeni powietrznej. Ta autonomia ma kluczowe znaczenie w operacjach taktycznych, w których szybkość i dokładność informacji mogą zmienić przebieg misji. Testy PC-C4 wykazały, że Ghost-X działa bez zarzutu.

Drony takie jak Ghost-X będą podstawowym wyposażeniem amerykańskiej armii /Fot. Anduril

Unikalna konstrukcja Ghost-X pozwala na różnorodne profile lotu, równoważąc efektywne możliwości zawisu w powietrzu i szybkiego przelotu. W połączeniu z dużą ładownością i zmniejszoną sygnaturą akustyczną, Ghost-X szczególnie nadaje się do operacji wielozadaniowych w różnorodnych środowiskach.

System Ghost-X jest lekki, modułowy i naprawdę wydajny – amerykańska armia jest nim zachwycona /Fot. US Army

Amerykańska armia chwali dużą elastyczność operacyjną Ghost-X i dlatego zamierza nadal inwestować w ten system. Dron może przebywać w powietrzu przez 75 minut, a zasięg 25 km pozwoli mu pokonać znaczne odległości bez konieczności lądowania. Jeżeli dodamy do tego możliwość zamontowania ładunku o masie do 9 kg, otrzymamy wręcz bezzałogową platformę idealną.