Nie tylko Amityville. TOP 5 filmów o duchach, które sprawią, że w nie uwierzysz

Nawiedzone domy, zjawy, duchy. Filmy o tych zjawiskach cieszą się dużą popularnością wśród osób, które lubią dreszczyk emocji. Przedstawiamy ciekawą listę TOP 5, zawierającą najlepsze filmy o duchach i zjawach. To dokumenty i filmy, które w realistyczny sposób przedstawiają zaświaty. Strach się bać! Gotowi na niezapomniane wrażenia?
Nie tylko Amityville. TOP 5 filmów o duchach, które sprawią, że w nie uwierzysz

Filmy o duchach: Paranormal Activity

Nasze zestawienie otwiera kultowy “Paranormal Activity”. Obecnie postało już co najmniej kilka części tego horroru, który – jak twierdzą twórcy – oparty jest na prawdziwych historiach osób, które zmagały się z problemem nawiedzonych domów.

Na czym polega fenomen tej produkcji? Wyróżnia się ona sposobem kręcenia. Twórcy postawili na obrazy pochodzące z kamer monitorujących i amatorskich filmików, kręconych przez głównych bohaterów. Dzięki temu film nabiera autentyczności i być może to sprawia, że jest on zaliczany do kategorii “najlepsze filmy o nawiedzonych domach i duchach ostatnich lat”.  Plotka głosi nawet, że niektóre sekwencje z monitoringu pochodzą z autentycznych źródeł. Czy to prawda? Tego nie wiemy, ale aż strach pomyśleć, że może tak być.

 

Filmy o duchach: Interview With A Poltergeist

Filmy z duchami mogą opierać się na prawdziwej historii. To jeszcze straszniejsze niż klasyczny horror, bo świadomość tego, że coś tak potwornego działo się naprawdę, mrozi krew w żyłach. Ale od początku.

Dokumentalny film o duchach pod tytułem “Interview With A Poltergeist” to obraz nawiązujący do historii, która miała miejsce między rokiem 1977 a 1978. W pewnym domu, na przestrzeni wspomnianych lat, dochodziło do dziwnych, nielogicznych sytuacji.

O jakie sytuacje chodziło? Przedmioty, które nagle zmieniały swoje położenie, niepokojące hałasy, nocne dźwięki niewiadomego pochodzenia… Zaczyna się więc tak, jak każda klasyczna opowieść o duchu, który nawiedza rodzinę. A kolejne minuty dokumentu przynoszą coraz bardziej niepokojące obserwacje.

Najbardziej mroczny fragment dokumentu? Gdy jedna z bohaterek mówi głosem zjawy, bo istota zza światów tylko w taki sposób potrafiła komunikować się z mieszkańcami domu. Zostało to uwiecznione na wideo, co wzmaga niepokój widza i wywołuje ciarki na plecach. Czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy jest tylko dobrze stworzoną kreacją na potrzeby filmu? Tego nie wiadomo. 

Co ciekawe, w nagraniach brali udział nie tylko członkowie wspomnianej rodziny, ale również osoby trzecie, które teoretycznie powinny być bezstronne i spoglądać całą na sytuację z boku. Także one potwierdzają wersję opowieści mieszkańców domu. Czy faktycznie coś jest na rzeczy? Czy rzeczywiście w domostwie grasuje coś, czego nie da się wytłumaczyć w sposób racjonalny? Trzeba obejrzeć film i samemu wysnuć wnioski.

Ciekawostką jest to, że historia opisana w dokumencie zainspirowała twórców scenariusza słynnego horroru “Obecność 2”. Choćby z tego powodu powinni go obejrzeć wszyscy fani dreszczowców i ci, którzy cenią sobie straszne, dobre filmy o duchach.

 

Filmy o duchach: Paranormalne doświadczenia

Jeśli chodzi o polecany dokumentalny film o duchach, to Netflixowska seria “Paranormalne doświadczenia” zdecydowanie zalicza się do rekomendowanych pozycji. W poszczególnych odcinkach poznajemy historie osób, które zdecydowały się podzielić swoimi życiowymi opowieściami związanymi z duchami i niewyjaśnionymi zjawiskami paranormalnymi.

Poszczególne odcinki koncentrują się na różnych historiach, natomiast łączy je jedno – każdej z nich towarzyszą duchy. Filmy dokumentalne tego rodzaju zdecydowanie oddziałują na wyobraźnię i lepiej nie oglądać ich w samotności. Choć oczywiście, jak to mówią, do odważnych świat należy.

 

Filmy o duchach: My Amityville Horror 

“My Amytyville Horror” to film o duchach w domu, oparty na autentycznej historii z 1975 roku. Świadek i zarazem uczestnik wydarzeń z tego czasu, po wielu latach, dzieli się swoją opowieścią. To fascynująca i zarazem straszna historia jego dzieciństwa. 

Fascynujące jest to, że jeszcze zanim doszło do zdarzeń opowiedzianych w filmie przez głównego bohatera, w zamieszkiwanym domu wymordowano w trakcie snu sześcioosobową rodzinę. Następnie dokumentu przedstawia niepokojące zdarzenia ze swojego życia. Zastanawiające jest to, że morderstwo w jakiś sposób zaczęło oddziaływać także na życie innej osoby.

Cała opowieść jest dość skomplikowana, ale jednocześnie fascynująca. Podczas seansu widz nieustannie zadaje sobie pytanie: co tak właściwie wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu w Amityville? Czy te wszystkie zdarzenia dają się jakoś racjonalnie wytłumaczyć? No i gdzie jest wytyczona granica między realnością, snem a wyobraźnią?

Jedno jest pewne – tego typu autentyczne filmy z duchami w roli głównej dają do myślenia.

 

Filmy o duchach: Tropiciele duchów

A gdyby tak na sprawę duchów i zjawisk paranormalnych spojrzeć z perspektywy popularnonaukowej? Eksperymentalne podejście prezentują twórcy amerykańskiego dokumentu “Tropiciele duchów” (“Ghost Lab”), emitowanego kilka lat temu na kanale Discovery Channel. Badacze duchów i innych zjawisk paranormalnych wyruszyli w podróż po najciekawszych amerykańskich lokacjach, w poszukiwaniu wrażeń i dowodów na obecność sił nadprzyrodzonych.

W dokumencie zaprezentowano działania filmy “Everyday Paranormal”, założonej przez braci Brada i Barry’ego Klinge’ów. Firma na co dzień zajmuje się tropieniem nawiedzonych miejsc na terenie USA, a w dokumencie prezentowane są efekty tych prac. Bracia posługują się między innymi zaawansowanym sprzętem, na przykład tajemniczym urządzeniem o nazwie “wykrywacz duchów”. Pod koniec każdego odcinka widz dowiaduje się, czy faktycznie jest możliwość zobaczenia w danym miejscu zjawy.

Siłą tego dokumentu jest nie tylko ciekawy sposób prowadzenia, ale także nowatorskie metody badania i poszukiwania zjawisk paranormalnych oraz ciekawe miejsca, które same w sobie budzą niemałe emocje.

Swego czasu, odcinki emitowane były w telewizji były co tydzień, ale ze względu na to, że upłynęło już trochę czasu od premiery, obecnie można je znaleźć w sieci. Polecamy.