Filmy o duchach: Paranormal Activity

Nasze zestawienie otwiera kultowy "Paranormal Activity". Obecnie postało już co najmniej kilka części tego horroru, który - jak twierdzą twórcy - oparty jest na prawdziwych historiach osób, które zmagały się z problemem nawiedzonych domów.

Na czym polega fenomen tej produkcji? Wyróżnia się ona sposobem kręcenia. Twórcy postawili na obrazy pochodzące z kamer monitorujących i amatorskich filmików, kręconych przez głównych bohaterów. Dzięki temu film nabiera autentyczności i być może to sprawia, że jest on zaliczany do kategorii "najlepsze filmy o nawiedzonych domach i duchach ostatnich lat".  Plotka głosi nawet, że niektóre sekwencje z monitoringu pochodzą z autentycznych źródeł. Czy to prawda? Tego nie wiemy, ale aż strach pomyśleć, że może tak być.

 

Filmy o duchach: Interview With A Poltergeist

Filmy z duchami mogą opierać się na prawdziwej historii. To jeszcze straszniejsze niż klasyczny horror, bo świadomość tego, że coś tak potwornego działo się naprawdę, mrozi krew w żyłach. Ale od początku.

Dokumentalny film o duchach pod tytułem "Interview With A Poltergeist" to obraz nawiązujący do historii, która miała miejsce między rokiem 1977 a 1978. W pewnym domu, na przestrzeni wspomnianych lat, dochodziło do dziwnych, nielogicznych sytuacji.

O jakie sytuacje chodziło? Przedmioty, które nagle zmieniały swoje położenie, niepokojące hałasy, nocne dźwięki niewiadomego pochodzenia... Zaczyna się więc tak, jak każda klasyczna opowieść o duchu, który nawiedza rodzinę. A kolejne minuty dokumentu przynoszą coraz bardziej niepokojące obserwacje.

Najbardziej mroczny fragment dokumentu? Gdy jedna z bohaterek mówi głosem zjawy, bo istota zza światów tylko w taki sposób potrafiła komunikować się z mieszkańcami domu. Zostało to uwiecznione na wideo, co wzmaga niepokój widza i wywołuje ciarki na plecach. Czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy jest tylko dobrze stworzoną kreacją na potrzeby filmu? Tego nie wiadomo. 

Co ciekawe, w nagraniach brali udział nie tylko członkowie wspomnianej rodziny, ale również osoby trzecie, które teoretycznie powinny być bezstronne i spoglądać całą na sytuację z boku. Także one potwierdzają wersję opowieści mieszkańców domu. Czy faktycznie coś jest na rzeczy? Czy rzeczywiście w domostwie grasuje coś, czego nie da się wytłumaczyć w sposób racjonalny? Trzeba obejrzeć film i samemu wysnuć wnioski.

Ciekawostką jest to, że historia opisana w dokumencie zainspirowała twórców scenariusza słynnego horroru "Obecność 2". Choćby z tego powodu powinni go obejrzeć wszyscy fani dreszczowców i ci, którzy cenią sobie straszne, dobre filmy o duchach.