Gdzie urodził się święty Piotr? Archeolodzy wskazali konkretne miejsce

Archeolodzy twierdzą, że udało im się zlokalizować miejsce narodzin świętego Piotra, słynnego apostoła i pierwszego papieża.
Gdzie urodził się święty Piotr? Archeolodzy wskazali konkretne miejsce

Według ewangelii Jana wioska rybacka Betsaida była miejscem narodzin świętego Piotra, świętego Andrzeja i świętego Filipa. Doszło tam również rzekomo do dwóch cudów. Dzięki postępom w badaniach prowadzonych na tym obszarze naukowcy nie tylko mogą potwierdzić, że chodzi o właściwą lokalizację, ale również wskazać konkretny dom, w którym urodzili się bracia Piotr i Andrzej.

Czytaj też: Kroniki rzucają światło na brudy polskiej polityki! Ci ludzie stali w cieniu Krzywoustego

Na czele zespołu zajmującego się tą sprawą stanęli Mordechaj Aviam z Kinneret College oraz Steven Notley z Nyack College. Badacze oraz ich współpracownicy twierdzą, że znalezione przez nich dowody są kluczowe w rozstrzygnięciu, gdzie urodził się święty Piotr. Jak wyjaśnia Notley, odkrycie stanowi twardy dowód na to, że Piotr miał związek z odnalezioną niedawno bazyliką. Ta pochodzi z okresu bizantyjskiego i zawiera grecki napis odnoszący się do “wodza i dowódcy niebiańskich apostołów”.

Z tego względu naukowcy doszukują się nawiązań do świętego Piotra. I choć między potencjalnymi narodzinami pierwszego papieża a datowaniem napisu istnieje około 500-letnia przerwa, to odkrywcy twierdzą, że zebrane informacje wpisują się w to, co odkryto wcześniej. Świątynia znajduje się w Al-Aradż w północnym Izraelu i wydaje się tym, co dawniej nazywano Betsaidą.

Święty Piotr i jego brat prawdopodobnie urodzili się na terenie Al-Aradż będącej dawniej wioską rybacką

W przeszłości miejsce to było najprawdopodobniej niewielkich rozmiarów rybacką wioską i to właśnie tam mieli się narodzić trzej apostołowie nazywani rybakami z Galilei. To z kolei pozwala na zawężenie obszaru poszukiwań do brzegów Jeziora Galilejskiego lub rzeki Jordan. Al-Aradż znajduje się w pobliżu północnej krawędzi jeziora, dlatego jest jednym z trzech branych pod uwagę miejsc.

Czytaj też: Kim była tajemnicza kobieta z epoki kamienia? Udało się zrekonstruować jej twarz

Oczywiście znalezienie konkretnego budynku jest jeszcze trudniejsze, ale pomocny wydaje się fakt, iż w 724 roku biskup Willibald z Eichstätt odwiedził Galileę i napisał: “A potem udali się do Betsaidy, miejsca zamieszkania Piotra i Andrzeja, gdzie na miejscu ich domu znajduje się obecnie kościół.”. Ten właśnie kościół odnaleźli Notley i Aviam, którzy twierdzą, że to tam urodził się święty Piotr. Archeolodzy chcą prowadzić dalsze wykopaliska, które mogłyby doprowadzić do odnalezienia inskrypcji związanej ze świętym Andrzejem.