Znaleźli grobowiec sprzed kilkuset lat. W tej części Chin to niemal niespotykane

Archeolodzy działający na terenie prowincji Hunan natrafili na grobowiec pochówkowy z czasów dynastii Ming. To znalezisko wyjątkowe jak na południową część Chin.
Znaleźli grobowiec sprzed kilkuset lat. W tej części Chin to niemal niespotykane

Panowanie dynastii Ming przypadało na lata 1368-1644 i była ona ostatnią narodową dynastią chińską. Grobowiec pochodzący z tego okresu został znaleziony w wiosce Nanhe w centralnej części prowincji Hunan. 

Czytaj też: Ludzie nie stworzyli tych narzędzi. Zaskakujące obserwacje naukowców

Zidentyfikowane struktury składają się z dwóch komór grobowych o łukowatych szczytach. W grobowcu znajdują się malowidła przedstawiające kwiaty. Archeolodzy zidentyfikowali również 16 znaków mających na celu zapewnienie pomyślności. Możemy się domyślać, że w taki sposób ówcześni mieszkańcy chcieli zadbać o zmarłych.

Co ciekawe, prowadzone w zeszłym roku archeologiczne śledztwo w tej sprawie, poświęcone reliktom kulturowym w północno-zachodnim górzystym obszarze powiatu Lixian, nabrało rozpędu dzięki pomocy ze strony lokalnych mieszkańców. To właśnie osoby ze wsi poinformowały badaczy o istnienia grobowca. W lutym tego roku na miejsce wybrali się członkowie zespołu, którzy zajęli się ekspertyzą odnalezionych struktur.

Grobowiec znaleziony w południowej części Chin sięga okresu, w którym rządy sprawowała dynastia Ming

Niestety, na przestrzeni lat i z udziałem złodziei, artefakty, które pierwotnie znajdowały się w obrębie grobowca, przepadły. Na terenie objętym wykopaliskami nie znaleziono trumien ani przedmiotów grobowych. Jak zauważają jednak naukowcy, biorąc pod uwagę budowę komór, ich rozmiary oraz umieszczone wewnątrz ozdoby, możemy założyć, że pochowane w środku osoby były stosunkowo dobrze sytuowane i miały wysoki status społeczny oraz ekonomiczny.

Czytaj też: Barbarzyńcy z dalekiego kraju. Jak chiński cesarz upokorzył Wielką Brytanię

Znalezisko jest szczególnie cenne ze względu na fakt, iż takie grobowce zazwyczaj spotyka się w północnych Chinach. Na południu były one do tej pory znacznie rzadsze, dlatego odnalezienie takiej struktury wywodzącej się z czasów dynastii Ming zasługuje na uwagę. Wypełnia również lukę dotyczącą grobowców znajdujących się w dorzeczu rzeki Lishui. Poza tym mówimy o lepszym poznaniu zwyczajów ludowych i zasad związanych z grzebaniem zmarłych w okresie sprzed kilkuset lat.