Ludzka obecność w tej części świata była wielką tajemnicą. Nowe datowanie szczątków wszystko zmieniło

Dzięki ponownemu datowaniu szkieletu z chińskiego Liujiang archeolodzy zyskali możliwość lepszego zrozumienia ludzkiej obecności na terenie dzisiejszych Chin. Zebranie informacji na ten temat było od dawna przedmiotem wysiłków wśród naukowców.
Ludzka obecność w tej części świata była wielką tajemnicą. Nowe datowanie szczątków wszystko zmieniło

Chodziło o wyjaśnienie, w jakich okolicznościach przedstawiciele naszego gatunku pojawili się w Azji Wschodniej i jak wyglądał proces zasiedlania tej części świata. Problemem było jednak gromadzenie skamieniałości w odpowiednich ilościach i to przy zadowalającym stanie ich zachowania. 

Czytaj też: Zaskakujące praktyki żywieniowe z Maroka. Te dowody pochodzą sprzed 15 000 lat

Arenę działań badaczy stanowiła jaskinia Tongtianyan znajdująca się w dzielnicy Liujiang w mieście Liuzhou w południowych Chinach. To właśnie tam znaleziono skamieniałości mogące potencjalnie zdradzać przełomowe informacje na temat Homo sapiens zamieszkujących tę okolicę przed tysiącami lat. Wiele kontrowersji wzbudzało datowanie tych szczątków, ale najwyraźniej wreszcie udało się rozwiać wątpliwości. 

Międzynarodowy zespół zajmujący się tą sprawą dostarczył nowych informacji na temat wieku szczątków. Zidentyfikował także wskazówki dotyczące ich pochodzenia. O szczegółach zebranych danych oraz płynących z tego tytułu wnioskach autorzy piszą na łamach Nature Communications

Dzięki skorygowanemu datowaniu naukowcy mogą w skuteczniejszy sposób opisać to, jak przedstawiciele naszego gatunku rozprzestrzeniali się po Azji

Naukowcy skorzystali z szeregu narzędzi, aby jak najtrafniej określić wiek kości. Dzięki temu ustalili, że szkielet pochodzi z okresu od 23 000 do 33 000 lat temu. Takie datowanie pokrywa się wynikami badań dotyczącymi innych ludzkich skamieniałości znajdowanych w północnych Chinach. Pokazuje to, że przedstawiciele naszego gatunku byli w tej części szeroko rozpowszechnieni już w odległej przeszłości.

Czytaj też: Petroglify z Dalekiego Wschodu. Wcześniej podobne znajdowano w zupełnie innych częściach świata

Tytułowy szkielet został znaleziony w 1958 roku i niemal od razu uznano go za jedną z najważniejszych skamieniałości należących do człowieka i zlokalizowanych w Azji Wschodniej. Kości zachowały się w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu stanowią źródło cennych informacji. Wyniki ostatnich badań pokazują, jak istotne jest korzystanie z zaawansowanych technologicznie narzędzi, które pozwalają zdecydowanie skorygować rezultaty datowania.