Ile trzeba schudnąć, żeby było to widać na twarzy?

Nasze twarze zdradzają nie tylko emocje, ale i to, że zmieniła się nasza waga.
Ile trzeba schudnąć, żeby było to widać na twarzy?

Naukowcy z Kanady określili, ile ludzie muszą przytyć lub schudnąć, by mogli to dostrzec inni lub by uznali to za atrakcyjne. 

“Kobiety i mężczyźni średniego wzrostu muszą przytyć lub schudnąć około 3,5-4 kg, aby dało się to dostrzec na ich twarzy” – mówi Nicholas Rule z University of Toronto. – “Ale muszą zrzucić jeszcze dwa razy tyle, aby inni uznali ich z tego powodu za bardziej atrakcyjnych”.

W swoim badaniu Rule i współpracujący z nim Daniel Re analizowali otyłość widoczną na twarzy, która daje dobre pojęcie o wskaźniku masy ciała (BMI) danej osoby.

“BMI to również przybliżony wskaźnik zdrowia danej osoby” – mówi Rule. “Większa otyłość twarzy jest związana z zagrożonym układem odpornościowym, gorszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, częstymi infekcjami oddechowymi i większą śmiertelnością. Dlatego nawet małe jej zmniejszenie może być dobre dla zdrowia”.

Aby określić, jaka zmiana na twarzy jest zauważalna dla innych, Rule i Re modyfikowali cyfrowo zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Okazało się, że aby twarz na zdjęciu wydała się bardziej atrakcyjna od innej, różnica wskaźnika BMI między nimi musi średnio wynieść 2,38 kg/m2 (dla kobiet) i 2,59 kg/m2 (dla mężczyzn). W przypadku kobiet i mężczyzn przeciętnego wzrostu oznacza to odpowiednio ok. 6,3 oraz 8,2 kg.

Zdaniem autorów badania w przypadku kobiet atrakcyjność twarzy może być bardziej wrażliwa na wahnięcia wagi. “To znaczy, że kobiety próbujące stracić na wadze muszą zrzucić nieco mniej niż mężczyźni, by ludzie uznali je za bardziej atrakcyjne” – mówi Rule.