Implant na przedwczesny wytrysk i kask wykrywający Alzheimera. Wystartowały targi CES 2022

W Las Vegas rozpoczęły się targi CES 2022 – największe i najważniejsze targi elektroniki i nowych technologii na świecie. Obok gigantów z branży swoje wynalazki prezentują tu też mniejsi wystawcy. Zobaczcie kilka najciekawszych gadżetów, które pokazano w tym roku.
Implant na przedwczesny wytrysk i kask wykrywający Alzheimera. Wystartowały targi CES 2022

Consumer Electronics Show, w skrócie CES, to coroczne wydarzenie organizowane w Las Vegas. Z powodu pandemii COVID-19 ubiegłoroczna edycja targów musiała odbyć się całkowicie online. Nic więc dziwnego, że fani nowych technologii czekali na CES 2022 z jeszcze większym napięciem niż zazwyczaj.

CES 2022 ma formułę hybrydową, co oznacza, że część firm zdecydowała się pokazać swoje produkty na tradycyjnych stoiskach, ale inne wciąż są obecne jedynie wirtualnie. Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych sprawiła, że niektórzy wystawcy wycofali się w ostatniej chwili, a organizatorzy postanowili skrócić czas trwania imprezy o jeden dzień. 

Mimo tych trudności szacuje się, że targi odwiedzi 2200 wystawców i ponad 50 000 widzów. Na gości będą czekały liczne nowości i niespodzianki. Oprócz propozycji od takich gigantów, jak Intel, LG, Samsung czy Sony, na targach można zobaczyć kilka całkowicie nieoczywistych projektów. Wśród nich m.in. ultranowoczesną elektroniczną maseczkę ochronną z filtrem, sterowany aplikacją plaster hamujący przedwczesny wytrysk czy kask wykrywający chorobę Alzheimera.

CES 2022: implant hamujący przedwczesny wytrysk

Jedną z ciekawszych propozycji zaprezentowanych w ramach wystawy CES Unveiled (promującej małe firmy i start-upy) było urządzenie o niewiele mówiącej nazwie Mor. Mor, wciąż w fazie prototypu, to wynalazek opracowany przez amerykańską firmę Morari Medical zajmującą się leczeniem zaburzeń erekcji, w tym przedwczesnego wytrysku.

Choć producent nazywa go implantem, Mor ma postać dużego plastra z elektrodami. Chcąc skorzystać z urządzenia, mężczyzna musi przykleić plaster do skóry między moszną a odbytem i uruchomić elektrody za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Implant wysyła niewielkie sygnały elektryczne, oddziałując na układ nerwowy i hamując ejakulację.

Co ciekawe, implant zakłada się tylko na czas stosunku, a dzięki aplikacji jego działaniem może sterować partnerka użytkownika. Aplikacja pozwala bowiem zwiększać lub zmniejszać intensywność stymulacji.

– Przedwczesny wytrysk to najczęstsza dysfunkcja seksualna wśród mężczyzn. Doświadcza jej nawet 30% mężczyzn na świecie. Mor wykorzystuje naukę i technologię, aby przywrócić im pewność siebie i zdrowe życie seksualne – mówi Jeff Bennett, dyrektor generalny i założyciel Morari Medical. Mor ma wejść do sprzedaży w 2023 roku. Co ważne, firma na razie nie przedstawiła danych na temat jego rzeczywistej skuteczności.

CES 2022: kask wykrywający Alzheimera

Sporym zainteresowaniem gości targów cieszył się też przenośny skaner mózgu iSyncWave. Jak zapewnia producent, urządzenie jest w stanie wykonać pełną analizę aktywności fal mózgowych użytkownika i obrazowanie mózgu w ciągu zaledwie 10 minut i wskazać, czy cierpi on na jakieś zaburzenia neurologiczne lub psychiczne, w tym np. na chorobę Alzheimera. 

Skaner wygląda jak kask i jest wyposażony w czujniki EEG. Odczyty skanera są analizowane przez algorytm oparty na mechanizmie uczenia maszynowego i dają „wstępny wgląd w diagnozę chorób neurologicznych we wczesnych stadiach” – podaje producent.

– iSynWave to krok naprzód w dziedzinie telemedycyny i medycyny opartej na sztucznej inteligencji. W erze po COVID-19 będzie stanowić istotny filar indywidualnej opieki psychiatrycznej – powiedział dyrektor generalny firmy iMediSync dr Seung Wan Kang.

CES 2022: elektroniczna maseczka ochronna z filtrem

Na targach nie zabrakło też innych gadżetów zainspirowanych pandemią COVID-19. Można do nich zaliczyć Airxom Mask – zaawansowaną technologicznie maskę ochronną, która ma chronić użytkowników przed unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami, w tym oczywiście przed SARS-CoV-2.

Maska, wykonana z tworzywa sztucznego, zawiera „aktywny filtr” zdolny do wyłapywania mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń i patogenów. Połączona jest z noszonym przy pasku powerbankiem, który zasila filtr.

Airxom Mask posiada aktywny filtr i jest bardziej szczelna niż zwykłe maski / (fot. Getty Images)

– Tradycyjne maski nie są w 100% szczelne, bo powietrze przepływa bokami. Nasza maska jest całkowicie szczelna. To fantastyczne narzędzie do walki z kryzysem Covid-19 – powiedział Trong Dai Nguyen, współtwórca Airxom Mask. Pierwszy model ma trafić na rynek za kilka miesięcy. Maska wraz z zasilaczem ma kosztować około 340 dolarów (ok. 1400 zł).

CES 2022: panele fotowoltaiczne mocowane na gwoździe

Spośród dziesiątek prezentowanych na targach wynalazków, dwa zostały uhonorowane wyróżnieniem CES 2022 Innovation Awards. Pierwszym są okulary AR firmy Kura Technologies, które w przeciwieństwie do większości tego typu urządzeń przypominają zwykłe okulary do czytania. Drugim – podobne do blachodachówek ogniwa słoneczne Timberline Solar Energy.

(fot. GAF Energy)

Producent ogniw, firma GAF Energy, została nagrodzona, ponieważ zastosowana przez nią technologia zrewolucjonizowała montaż przydomowej fotowoltaiki. Zamiast ciężkich paneli mamy tu do czynienia z lekkimi dachówkami, które można przymocować do dachu przy pomocy zwykłego pistoletu na gwoździe. Solarne gonty przepuszczają wodę i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, w tym mróz i silny wiatr.

 

Źródło: DailyMail.