Internauci wybrali Wydarzenie Historyczne 2012

Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” zwyciężył w V edycji Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl.

Na przedsięwzięcie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oddano ponad 18 proc. głosów. O wyborze zdecydowali internauci.

Na konkurs nadesłano 65 zgłoszeń z całego kraju, spośród których jury wybrało finałową dwunastkę.

To z niej  głosujący mogli wybierać zwycięzcę.  Wśród finalistów znalazły się wydarzenia o różnorodnym charakterze. Były to wystawy, otwarcia muzeów, rekonstrukcje oraz projekty edukacyjne, cyfrowe i internetowe. Tegoroczne głosowanie było bardzo wyrównane, świadczą o tym minimalne różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami. Wszystkie lokalne społeczności starały się promować swój sukces i zachęcać do głosowania.

Zwycięski projekt edukacyjny „Korczak” to zaplanowane w czasie przedsięwzięcie służące budowaniu dialogu na temat relacji między kulturą żydowską i innymi kulturami stanowiącymi spuściznę, ale i żywą tkankę kulturową Podlasia. W ramach inicjatywy zorganizowano m.in. warsztaty do wystawy „Przybyli, odeszli… są: Żydzi polscy”, przygotowujące dzieci do recepcji musicalu „Korczak” i konferencję „Z przeszłością w przyszłość. Jak uczyć o Holocauście?”, podczas której były prezentowane scenariusze edukacyjne „W świecie wartości Janusza Korczaka”. Przygotowano także publikację książki „Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć”. Poprzez działania edukacyjne autorzy projektu chcą kształtować świadome uczestnictwo dzieci i młodzieży we współczesnym społeczeństwie obywatelskim.

Muscial „Korczak” to najnowsza realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki.  Jego premiera odbyła się we wrześniu 2012 roku. Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka.

Drugie miejsce zajęła rekonstrukcja „Ostatnia Tajemnica Riese”, która była próbą odtworzenia zapomnianych zdarzeń z 8 i 9 maja 1945, kiedy na tereny Dolnego Śląska wkroczyła Armia Czerwona, a w znajdującym się w Górach Sowich hitlerowskim kompleksie obozowym Riese – Niemcy niszczyli dokumenty jednego z najtajniejszych swoich projektów.

Na trzecim miejscu uplasował się Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Tytułowa Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która w pierwszej połowie XX w. przybyła z polskimi żołnierzami stacjonującymi na Wschodzie do modlińskich fortyfikacji. Na terenie Twierdzy Modlin stanęło sześć figur białych niedźwiedzi, które turysta musi odnaleźć za pomocą otrzymanej w Centrum Informacji Turystycznej karty do gry z rymowanymi wskazówkami. Dzięki temu zwiedzanie Twierdzy ma nietypową i atrakcyjną dla dzieci i młodzieży formę.

Plebiscyt organizowany wspólnie przez portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski. Jest jedynym plebiscytem w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych.

(Źródło: Muzeum Historii Polski)