Jak być dobrym i nie dać się wykorzystywać?

Pomagają innym, są cierpliwi, nie chowają urazy, ale z jakiegoś powodu często są zaniepokojeni i samotni. Poznaj 10 powodów, które sprawiają, że dobrzy ludzie czują się nieszczęśliwi.
Jak być dobrym i nie dać się wykorzystywać?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że są często niedoceniani? Pomagają innym, są cierpliwi, nie chowają urazy, ale z jakiegoś powodu, często  są zaniepokojeni i samotni. Psychologowie twierdzą, że jest to spowodowane przez niewłaściwe reakcje i zachowania.

1. Nadmierne poświęcanie się

Tłumisz własne potrzeby, bo nie chcesz robić nikomu problemu? Gdy ktoś cię obraża, czujesz się nieswojo i bierzesz na siebie winę? To wszystko powoduje, że ludzie nieustannie wywierają na tobie presję. Nie bój się mówić o tym, czego nie lubisz. To, że ktoś pójdzie z tobą na kompromis, nie oznacza od razu, że bardzo się poświęca. Z drugiej strony pamiętaj, że twoje niepotrzebne poświęcenie może pozostać niezauważone.

2. Brak szacunku do siebie

Zamykasz oczy w niezręcznych sytuacjach. Bagatelizujesz sytuacje, w których ktoś cię krzywdzi. Dodatkowo czujesz, że inni nie szanują cię za to. Dlaczego więc się na to godzisz?Jeśli ktoś swoim zachowaniem sugeruje, że go nie obchodzisz, to znaczy, że naprawdę tak myśli. Nie usprawiedliwiaj nieżyczliwych ludzi. Z szacunku do siebie. To procentuje!

3. Uzależnienie od pochwał

Ludzie, którzy mają patologiczną potrzebę pochwał, podświadomie dają sygnał, że coś jest z nimi nie tak. To może sprawić, że ludzie zaczną cię unikać. Przestań oczekiwać pochwał. Nie musisz słyszeć o tym, że jesteś dobry człowiekiem, by takim naprawdę być. Nie obawiaj się krytyki. Ludzie mogą cię krytykować za wszystko z różnych powodów. To twoje zdanie o tym, co robisz powinno być najważniejsze.

4.Szukanie winy tylko w sobie

Bezkrytycznie wierzysz, że inni mają rację, a winę od razu bierzesz na siebie. Pamiętaj, ze nikt ci za to nie podziękuje. Branie na siebie odpowiedzialności innym ułatwi życie, ale sprawi, że tobie będzie jeszcze trudniej. Szukanie winnych jest niewdzięcznym zajęciem. Z drugiej strony torturowanie siebie nie wzbudzi litości. Dlatego najlepiej skupić się na znalezieniu rozwiązania problemu.

5. Szczerość

Podkreślanie swoich cnót i błaganie o szacunek to najlepszy sposób na bycie podległym partnerowi w związku. Próbując przekonać wszystkich, że jesteś dobrą osobą spotkasz się tylko z odmową. Swoją wartość możesz udowodnić tylko jeśli będziesz sobą i będziesz świadomy swojej wartości. Będąc przekonanym o swojej wartości, nie musisz jej nikomu udowadniać.

6. Strach przed odmową

Nie chcesz nikogo urazić, nawet jeśli to sprawia, że jesteś nieszczęśliwy. Udajesz, że wszystko jest w porządku, żeby uchronić innych przed obawami o twoje niezadowolenie. Odtrcasz, by uniknąć odtrącenia? Nie bój się powiedzieć „nie”. Nawet najmilsi ludzie na świecie mogą cię wykorzystać, jeśli im na to pozwolisz. Pomagaj tylko wtedy, gdy masz takie możliwości i naprawdę tego chcesz.

7. Lekceważenie własnych potrzeb

Jesteś przyzwyczajony do spełniania potrzeb innychi masz trudności z określeniem własnych pragnień. Nie decydujesz o tym, co robisz, a w zamian spełniasz życzenia innych. To dobra droga do utraty niezależności. Takie postępowanie jest dalekie od definicji życzliwości. Naucz się słuchać własnych pragnień i nie obawiaj się odmówić innym. Strach przed wykorzystaniem szansy jest bezpodstawny.

8. Wyznaczanie granic

Wybaczanie jest dla ciebie łatwiejszą drogą niż stawanie w swojej obronie. Gdy inni cię nie szanują, znajdujesz dla nich wytłumaczenie. Musisz ustalić limity, które akceptujesz, wyznaczyć granice, których przekraczać nie wolno. Ludzie, którzy pozwalają innym na wszystko, nie są szanowani.

9. Strach przed samotnością

Związek traktujesz jak religię i nie wyobrażasz sobie bez niego życia. Może właśnie dlatego przyciągasz samych narcyzów i egoistów, którzy chętnie to wykorzystują? Nie musisz wybierać pomiędzy związkiem a niezależnością. Jeśli jednak jesteś zmuszony do podejmowania takich decyzji, to znaczy, że coś jest nie tak z twoim związkiem. Odwagi! Nie bój się zmiany. Koniec toksycznego związku to nie samotność, ale wolność.

10. Przekonanie, że na szacunek trzeba zapracować

Nie chcesz pogodzić się z tym, że na szacunek wcale nie trzeba sobie zapracować. Nie czujesz się komfortowo w związku, w którym partnerzy są sobie równi, bo myślisz, że na szacunek trzeba zasłużyć. Uważasz, że człowiek ma wartość tylko wtedy, gdy coś z siebie daje. Że jesteś godny szacunku, tylko wtedy, gdy jesteś godny podziwu.Nie musisz „kupować” miłości ani szacunku. Naucz się po prostu kochać i być kochanym. Bezwarunkowo.

Na podstawie: bightside.me