Hieny rozpoznają się po nawoływaniach. Algorytm spróbował to powtórzyć

Naukowcy odkryli, że hieny wydają specyficzne sygnały, unikalne dla każdego zwierzęcia. Dzięki temu potrafią rozpoznawać się nawzajem. Stworzono algorytm, który potrafi je rozpoznawać, ale “tylko” z 54-procentową skutecznością.
Hieny potrafią rozpoznawać się po nawoływaniach /Fot. Pixabay

Hieny potrafią rozpoznawać się po nawoływaniach /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z Uniwersytetu Nebraski w Lincoln ustalił, że charakterystyczne odgłosy hien mają specyficzne cechy, które można przypisać każdemu zwierzęciu. Spróbowano to powtórzyć przy pomocy specjalnie wyszkolonego algorytmu, który przetestowano na plikach audio zebranych z wycieczek terenowych i opisano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences.

Czytaj też: Jak myślą zwierzęta? Wiemy na ten temat coraz więcej

Dr Kenna Lehmann z Uniwersytetu Nebraski w Lincoln mówi:

Hieny nie traktują każdego osobnika w klanie tak samo, więc jeśli decydują, czy pokazać się i pomóc komuś, chcą wiedzieć, komu pokazują się, aby pomóc.

Jak hieny się rozpoznają?

Odkrycia dokonano dzięki wyprawie badawczej na równiny Masai Mara w południowo-zachodniej Kenii. Naukowcy szukali schematów wokalizacji hien za pomocą metody tzw. lasów losowych. Tożsamość każdego nagranego osobnika wprowadzono do bazy danych budowanej do szkolenia uczenia maszynowego. Algorytm następnie stworzył drzewa decyzyjne wykorzystując losowo wybrany zestaw odgłosów jednej hieny.

Uczeni przetestowali wyszkolony algorytm do określenia, która z 13 hien wydała losowo wybrany dźwięk. Test powtórzono 999 razy. Algorytm nie mylił się w 54% przypadków. Może i nie jest wysoka wartośc, ale potwierdza, że istnieje wystarczająco dużo różnic w wokalizacjach hien, by można było identyfikować je za pomocą emitowanych dźwięków.

Warto podkreślić, że model lasu losowego pozwolił na identyfikację hieny na podstawie tylko jednego jej okrzyku. Robił to jednak tylko ok. połowę rzadziej niż wtedy, gdy do analizy były trzy dźwięki. Przy zwiększeniu liczby powtórzeń, dokładność jeszcze bardziej wzrastała (najwyższa przy siedmiu).

Czytaj też: Przyjacielski jak krowa? 10 ciekawostek o zwierzętach, o których nie miałeś pojęcia

Dr Kenna Lehmann dodaje:

To tak jakbyśmy dostawali trochę więcej informacji za każdym razem. Za pierwszym razem, możemy odróżnić dźwięk emitowany przez samca od dźwięku samicy. Za każdym kolejnym razem, możemy zawęzić opis jeszcze bardziej.

Poprzednie badania wykazały, że przy wietrznej pogodzie pingwiny częściej powtarzają swoje nawoływania. Powtarzanie komunikatów przez hieny nie jest zatem żadnym zaskoczeniem. Do tej pory nikt nie był w stanie określić ilościowo, jak powtarzania zwierzęcego wezwania wpływa na transfer informacji.

Dr Kenna Lehmann podsumowuje:

Można się dowiedzieć, że osobniki mają różne osobowości lub mogą reagować w określony sposób w odmiennych sytuacjach. Zawsze fajnie jest też po prostu posłuchać hien i ich małych dramatów, które mogą występować w ich życiu.