Jasne światło odmładza

Intensywnie jasne światło wygładza zmarszczki na twarzy człowieka – taki jest wynik badań niemieckich chemików z Uniwersytetu Ulm. Naukowcy podejrzewają również, że za sprawą światła odmłodzeniu mogą ulegać tkanki ludzkie położone w naszym ciele o wiele głębiej.

         Naukowcy skierowali światło o wysokiej intensywności na zmarszczki w okolicach oczu pacjentów i zauważyli, że już po kilku tygodniach kuracji światłem ich skóra uległa odmłodnieniu, a „kurze łapki” znacznie się wygładziły. Podczas kuracji zastosowano przyrząd Warp 10 wyposażony w potężne diody elektroluminescencyjne.  

          Doktor Andrei Sommer i jego kolega Dan Zhu wyjaśnili następująco fizyczno-chemiczną naturę procesów zachodzących w trakcie oświetlania skóry ludzkiej światłem widzialnym o wysokiej intensywności: Światło przenika w tkanki powierzchniowe i powoduje zmiany w strukturze cząsteczkowej podobnej do kleju warstwy wody, która znajduje się na powierzchni włókien sprężystych zbudowanych z elastyny. Elastyna to wodoodporne białko wywierające wpływ na elastyczność skóry, naczyń krwionośnych, serca i innych organów wewnętrznych człowieka. 

          Włókna elastynowe są otoczone przez wodę, która na powierzchni znajdującej się pomiędzy wooodpornym białkiem a otoczeniem wykazuje ciekawe właściwości: Cząsteczki wody są uporządkowane i tworzą regularną strukturę, a tym samym stanowią mocną powłokę dla włókien elastynowych, usztywniając je i narzucając im swoją formę. Gdy elastyna zaczyna się starzeć, pomiędzy warstwą wody a włóknami odkładają się takie substancje jak kwasy tłuszczowe, aminokwasy czy sole wapnia, które na powierzchni elastyny tworzą pofałdowania. Warstwa wody działa niczym utrwalacz niedoskonałości, zachowując ich kształt już na zawsze, co prowadzi do powstawania zmarszczek. 

          Intensywne światło niszczy jednak cienką warstewkę wody, otaczającą i unieruchamiającą włókna elastynowe, odbudowując w ten sposób ich elastyczność. Elastyczna skóra praktycznie samodzielnie się wygładza. W podobny sposób można byłoby również „odmłodzić” organy wewnętrzne człowieka, zapobiegając na przykład rozwojowi chorób naczyniowo-sercowych. Na takie metody terapii upiększających należy jeszcze poczekać, lecz wykorzystywanie Warp 10 już teraz może stać się ciekawą alternatywą dla wstrzykiwania botoksu czy liftingu. JSL

źródło: pubs.acs.org