Korea Południowa ma nowy czołg. To ulepszona wersja dobrze znanej jednostki

Czołg K1E2 to najnowsza wersja jednostki przeciwpancernej koreańskiej armii. Jest naszpikowany nowoczesnymi technologiami i podkreśla znaczenie kraju na arenie międzynarodowej.
Nowy czołg K1E2 południowokoreańskiej armii

Nowy czołg K1E2 południowokoreańskiej armii

Armia Korei Południowej ma nowy czołg bojowy. Wariant K1E2 może pochwalić się kilkoma kluczowymi ulepszeniami, m.in. systemu celownika strzelca, ochroną przed bronią masowego rażenia, dodatkowym źródłem zasilania, a nawet klimatyzacją. Rozwój ten stanowi kluczowy moment w wysiłkach modernizacji wojskowej Korei Południowej, obejmujących zaawansowane technologie pochodzące z maszyn K2 Black Panther.

Nowy czołg południowokoreański to odświeżony klasyk

Czołg podstawowy K1, opracowany na początku lat 80. XX w. i wchodzący do służby w 1987 r., stanowi kamień węgielny zdolności pancernych Korei Południowej. Został zaprojektowany tak, aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom współczesnych działań wojennych, charakterystycznych dla Półwyspu Koreańskiego. Od momentu powstania K1 przeszedł szereg ewolucyjnych ulepszeń i do dzisiaj ma się naprawdę dobrze.

Czytaj też: Ten miniczołg wygląda jak samoróbka, a tymczasem to potężna broń

Wyposażony w działo główne kal. 105 mm, zaawansowane systemy kierowania ogniem zapewniające większą celność i doskonałą mobilność niezbędną do poruszania się po różnorodnych krajobrazach, K1 był poddawany ciągłym ulepszeniom, aby nadążyć za konkurencją. Ulepszenie K1E2 wprowadza pakiet modyfikacji mających na celu zwiększenie efektywności bojowej i przeżywalności czołgu na polu bitwy. Wśród godnych uwagi usprawnień znajduje się ulepszony celownik główny strzelca, nowy pomocniczy zespół napędowy (APU) i zaawansowany system nadciśnieniowy zapewniający ochronę chemiczną, biologiczną, radiologiczną i nuklearną (CBRN).

Czołg K1E2 to kolejna wersja popularnej jednostki K1

Projekt ulepszenia czołgu K1E1, obejmujący inwestycję o wartości 275 mln wonów (206 mln dolarów), ma na celu modernizację istniejącej floty czołgów K1/K1E1 na wyposażeniu południowokoreańskiej armii. Cały program modernizacji ma trwać do 2038 roku i obejmować przejście wszystkich czołgów na standard K1E2.

Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony nakreśliło także plany dalszej ewolucji swojej floty czołgów, z modernizacją K1A3 i K1E3 na horyzoncie. Oczekuje się, że te przyszłe iteracje będą obejmować nowy koreański system aktywnej ochrony (APS) i system zdalnego uzbrojenia. Ministerstwo jest jednak świadome wyzwań związanych z tymi udoskonaleniami, w szczególności konsekwencji konstrukcyjnych związanych z dodaniem dodatkowego wyposażenia do wieży. Oprócz zwiększonych kosztów uznaje się, że takie modyfikacje mogą potencjalnie zagrozić integralności konstrukcji wieży.

Czytaj też: Nowa chińska broń dosłownie “wyłącza” wrogie czołgi

Prezentacja czołgu podkreśla determinację Korei Południowej we wzmacnianiu swoich zdolności wojskowych w obliczu zmieniającej się dynamiki bezpieczeństwa w regionie. Program modernizacji czołgów K1 i K1E1 do standardu K1E2 ma się rozpocząć w 2026 r. i umożliwi znaczącą modernizację istniejącej floty.

Ponieważ Korea Południowa nieustannie wprowadza innowacje i dostosowuje swoje siły zbrojne, K1E2 stanowi połączenie sprawdzonych platform z najnowszą technologią wojskową. Takie podejście nie tylko wzmacnia postawę obronną kraju, ale także pozycjonuje go jako lidera technologii wojny pancernej na arenie międzynarodowej.