Kiedy jeść białko: rano czy wieczorem? Odpowiedź dają badania nad zegarem biologicznym

Osoby, które trenują, by rozbudować mięśnie, często zastanawiają się, jaka jest najlepsza pora na przyjęcie białka – rano czy wieczorem, przed czy po treningu?
Kiedy jeść białko: rano czy wieczorem? Odpowiedź dają badania nad zegarem biologicznym

Który posiłek powinien zawierać dużo białka? Odpowiedź wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Waseda. Ich wyniki opublikowało czasopismo naukowe „Cell Reports”.

Kiedy przyjmować białko? Najlepiej rano – radzą naukowcy

Z wcześniejszych badań wynika, że pora konsumpcji pokarmów białkowych ma znaczenie dla procesu rozrostu tkanki mięśniowej. Dopasowanie godzin posiłków do naszego naturalnego zegara biologicznego to dziedzina zwana chronożywieniem. Wspomniane badania sugerowały, że białko najlepiej przyjmować w pierwszej połowie dnia.

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Waseda, kierowani przez prof. Shigenobu Shibatę postanowili sprawdzić, dlaczego tak jest. W tym celu karmili myszy laboratoryjne pożywieniem o wysokiej bądź niskiej zawartości białka o różnych porach dnia, a następnie analizowali zmiany ich masy mięśniowej.

Okazało się, że mięśnie najszybciej rosły wtedy, gdy posiłek z dużą zawartością białka podawano rano. Efekt ten był nasilony wtedy, gdy pożywienie zawierało tzw. aminokwasy rozgałęzione (BCAA), często wchodzące w skład odżywek białkowych.

Zdaniem uczonych wnioski z eksperymentów na myszach można zastosować także do ludzi. Potwierdzili to, prowadząc podobne badania z udziałem 60 kobiet. – Jeśli zależy nam na budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły mięśni, białkowy posiłek powinniśmy jeść wcześnie, czyli na śniadanie. Warto, żeby zawierało ono ok. 28 gramów białka, czyli tyle, co standardowy obiad. Tymczasem przeciętne śniadanie dostarcza tylko 15 gramów białka – podkreśla prof. Shibata.

Jakie białko przyjmować? Zwierzęce jest bardziej wartościowe

Z kolei naukowcy z USA postanowili sprawdzić, czy białka roślinne i zwierzęce są równoważne metabolicznie. Wiele osób zakłada bowiem, że zmieniając dietę na wegetariańską czy weganizm mogą przyjmować takie same dawki białka, jak na diecie zawierającej mięso. Czy faktycznie gram białka roślinnego to to samo, co gram białka zwierzęcego?

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego „The Journal of Nutrition” wynika, że nie. W eksperymencie wzięły udział dwie grupy ochotników. Jedni czerpali białko z wołowiny, jajek i wieprzowiny, pozostali z warzyw (zwłaszcza strączkowych) i orzechów.

Okazało się, że białko zwierzęce ma przewagę nad roślinnym. – Nie chodzi tylko o to, że białko zwierzęce jest lepszym źródłem niezbędnych aminokwasów. Nasze badania wykazały też, że daje ono większy efekt anaboliczny, czyli zwiększa syntezę białka w organizmie – mówi kierujący badaniami prof. Robert Wolfe z wydziału medycznego Uniwersytetu Arkansas. Jego zdaniem potrzebne są dalsze badania, by ustalić, w jakich proporcjach białko roślinne może zastąpić białko zwierzęce w diecie.

Źródła: Cell Reports, The Journal of Nutrition.