Coraz częściej w głowie przygrywa ci „Should I stay or should I go”, gwiazdy na niebie układają się w strzałkę „zawróć”? Jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się, czy powinieneś zakończyć relację, która nie daje ci satysfakcji, naukowcy mają dla ciebie kilka podpowiedzi. Świat psychologii jest pełen badań nad związkami, zwłaszcza tymi, które nie działają. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że rozstanie to najlepsze co możecie dla siebie zrobić.

 

1. Nieustanne krytykowanie

Nie chodzi o zwrócenie uwagi z powodu niezmytych naczyń. Dotyczy to raczej ciągłej krytyki osoby, a nie jej zachowań, które mogłyby zostać zmienione. To szkodliwe, nieużyteczne, często poniżające uwagi wyrażające brak życzliwości i podstawowej akceptacji.

Np. jeśli partner zostawił rozrzucone skarpetki, destrukcyjnym dla relacji zachowaniem byłoby wnioskowanie na podstawie tej konkretnej niedbałości o całej osobowości partnera lub wnioskowanie co do uczuć jakie względem ciebie żywi.

Zgodnie z teorią prof. Johna Gottmana krytykowanie jest jednym z tzw. czterech jeźdźców apokalipsy. Jeśli twój partner angażuje się w któreś z tych czterech zachowań i nie zmienia tego, mimo próśb i prób rozmów, rozważenie rozstania wydaje się konieczne.

 

2. Pogarda

Jeśli twój partner przewraca oczami (i nie jest to w żadnym wypadku urocze ani kokieteryjne) i odnosi się z lekceważeniem, kiedy opowiadasz o czymś, co jest dla ciebie ważne, oznacza to że do relacji wkradła się pogarda. To odczuwanie niechęci, braku szacunku połączone z poczuciem wyższości. Jeśli się to nie zmieni, najwyższy czas żeby się pożegnać.