Klon wilka polarnego udowadnia, że niemożliwe nie istnieje

Dziesięć miesięcy po tym, jak 16-letni wilk polarny o imieniu Maya zmarł w zoo w północnych Chinach, przyszedł na świat jego klon. To pierwsza tego typu genetyczna kopia stworzona w obrębie gatunku. Kiedy pojawią się kolejne?
Maya to pierwszy na świecie klon wilka polarnego /Fot. Sinogene

Maya to pierwszy na świecie klon wilka polarnego /Fot. Sinogene

Wykorzystując sukę rasy beagle jako surogatkę, pekińska firma Sinogene Biotechnology stworzyła “pierwszego na świecie” klona wilka polarnego. To może być ważny moment nie tylko dla genetyki, ale i ochrony gatunków zagrożonych. Czy przyczyni się także do przywrócenia do życia wymarłych zwierząt?

Czytaj też: Sklonowali konia. To pierwszy przypadek w historii tego kraju

Dr Zhao Jianping, zastępca dyrektora generalnego Sinogene, mówi:

Klonowanie psów i kotów jest stosunkowo łatwe – będziemy kontynuować prace w tej dziedzinie. W następnym kroku możemy sklonować rzadkie dzikie zwierzęta inne niż psowate czy kotowate, co może wymagać zastosowania technologii klonowania heterogenicznego i będzie trudniejsze.

Klon potrzebny od zaraz

Szkoccy naukowcy już w 1996 r. udowodnili, że możliwe (choć niełatwe) jest sklonowanie ssaka przy użyciu komórki pochodzącej od dorosłego zwierzęcia. Owca Dolly, bo o niej mowa, była jedynym udanym klonem z 277 prób. Mimo ogromnych postępów w genetyce, do tej pory sklonowano mniej niż 25 gatunków zwierząt.

Plany sklonowania wilka polarnego sięgają 2020 r., kiedy to uczeni z chińskiej firmy Sinogene Biotechnology połączyli swoje siły z parkiem rozrywki Harbin Polarland. Wykorzystując komórki skóry pobrane od 16-letniego wilka polarnego, uczeni stworzyli 137 embrionów, z których 85 zostało przeniesionych do 7 surogatek (wszystkie rasy beagle). 6 z 7 prób zakończyło się niepowodzeniem, ale w czerwcu 2022 r. jedna z suk urodziła zdrowego wilka polarnego, klona zmarłego 10 miesięcy wcześniej osobnika Maya. Osiągnięcie ogłoszono dopiero po 100 dniach.

Wilk polarny nie jest gatunkiem zagrożonym, gdyż zamieszkuje odległe rejony z dala od ludzi, ale przez zmiany klimatyczne coraz trudniej znaleźć mu pożywienie. Na rok 2023 r. biolodzy z Sinogene Biotechnology mają kolejne ambitne plany. Obecnie w ich laboratoriach są prowadzone kolejne eksperymenty, choć uczeni szczegółów nie ujawniają. Badania genetyczne, a szczególnie te związane z klonowaniem, wymagają ciszy i spokoju. Możemy jednak spodziewać się kolejnych ważnych ogłoszeń w nadchodzących miesiącach.

Czytaj też: Dodo powróci, ale czy to na pewno dobry pomysł? Już raz ten gatunek zabiliśmy

Wiedza zdobyta przy tworzeniu Mayi może pomóc naukowcom w klonowaniu innych ssaków, które są zagrożone, a nawet tych, które wyginęły. Zapewnienie, by Ziemia pozostała planetą o bogatej bioróżnorodności jest kluczem do przetrwania naszego gatunku. Niestety, pół roku po oficjalnym komunikacie dotyczącym narodzin Mayi, nie ma żadnej nowej aktualizacji. Możemy więc założyć, że wilk rozwija się prawidłowo w Harbin Polarland, gdzie spędzi całe swoje życie ze względu na brak wczesnej socjalizacji z innymi wilkami.