Kobiety w ciąży powinny tego unikać. Może przyczynić się do przedwczesnego porodu

Kobiety w ciąży powinny być dokładniej badane pod kątem potencjalnych stanów lękowych, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze. Może to pomóc uniknąć przedwczesnego porodu.
Stany lękowe nie są wskazane w trakcie ciąży /Fot. Pixabay

Stany lękowe nie są wskazane w trakcie ciąży /Fot. Pixabay

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wykazał, że lęk specyficzny dla ciąży i porodu może zwiększać ryzyko wcześniactwa u dziecka. A wystarczą proste narzędzia przesiewowe, by temu zapobiec – opisano je w czasopiśmie Health Psychology.

Czytaj też: Dziecko może „wdychać” komórki rakowe matki w czasie porodu

Prof. Christine Dunkel Schetter, która kierowała badaniami, mówi:

Kluczowym odkryciem jest to, że lęk dotyczący obecnej ciąży solidnie przewidywał wcześniejszy poród mierzony w tygodniach ciąży. Długość ciąży jest jednym ze sposobów zrozumienia ryzyka przedwczesnego porodu z towarzyszącymi mu negatywnymi skutkami dla matki i dziecka. To odkrycie jest zgodne z naszymi wcześniejszymi badaniami.

Uwaga na stany lękowe

Uczeni z UCLA zbadali związki między matczynymi zaburzeniami nastroju przed porodem, lękiem i stresem specyficznym dla ciąży a implikacjami dla rozwoju immunologicznego i neurobehawioralnego niemowląt. Sugerowano w nich, że prenatalne zaburzenia nastroju matki zwiększają ryzyko przedwczesnej ciąży i zagrażają rozwojowi dziecka w pierwszym roku życia.

Mianem lęku przed zajściem w ciążę, byciem w ciąży czy porodem, określamy tokofobię. Jest to rodzaj lęku specyficznego dla danej sytuacji, definiowany jako stan emocjonalny związany ze wszystkim, co związane z ciążą. Liczne badania potwierdziły, że jego występowanie w jakiejkolwiek formie może skracać czas ciąży i mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Do tej pory nie udawało się zbadać, jak moment wystąpienia lęku podczas ciąży wpływa na czas porodu.

Przedwczesny poród może być obciążeniem dla dziecka

Z kolei przedwczesny poród może skutkować niższą masą urodzeniową, niższym wskaźnikiem przeżywalności, opóźnieniami rozwojowymi i problemami zdrowotnymi dziecka. Ocena, czy kobieta jest obciążona ryzykiem wystąpienia przedwczesnego porodu może doprowadzić do interwencji mających na celu jego zapobieżenie.

Przeanalizowano cztery różne narzędzia do pomiaru lęku lub stresu w ciąży, aby dowiedzieć się, czy oceniały one te same podstawowe problemy i czy któreś z nich lepiej przewidywały wyniki dla matki. Zespół obserwował 196 kobiet w ciąży od pierwszego trymestru do roku po porodzie, odbywając sześć wizyt badawczych, jedną na trymestr i trzy razy w roku po porodzie.

Wszystkie cztery testy pokrywają się w tym, co mierzą – jeżeli zastosuje się je w trzecim trymestrze, można przewidzieć czas porodu. Jeden z testów klinicznie istotnego lęku – OASIS – przeprowadzany w pierwszym trymestrze przewidywał wcześniejszy poród. To sugeruje, że ten wskaźnik lęku może mieć pewną wartość w opiece prenatalnej. Warto podkreślić, że nie u wszystkich uczestniczek, które rozpoczęły ciążę z ogólnym lękiem, rozwinęła się tokofobia, ale jeżeli już się pojawiła, stanowiła największe obciążenie przedwczesnym porodem.

Czytaj też: Szanuj ich decyzje, nie obciążaj emocjami. Jak mądrze wspierać chorujących bliskich?

Prof. Christine Dunkel Schetter dodaje:

Trzeba pamiętać, że lęk dotyczący ciąży jest silnym stanem psychospołecznym, który może wpływać na wyniki porodu. To i inne badania sugerują, że powinniśmy oceniać lęk u kobiet w ciąży. Użyty przez nas krótki test kliniczny OASIS może być łatwo stosowany we wczesnym okresie ciąży i ma znaczenie predykcyjne.

Drugi z zastosowanych testów – PSAS – może być powtarzana w czasie ciąży i wychwytuje zmiany w trakcie jej trwania. Potwierdzono, że również wiarygodnie przewiduje długość ciąży. Zarówno PSAS, jak i OASIS wydają się wartościowym narzędziem w opiece prenatalnej.