mObywatel rośnie w siłę
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreśla, że celem jest umożliwienie załatwiania coraz większej liczby codziennych spraw za pośrednictwem mObywatela. Teraz użytkownicy mogą złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego – zarówno dla siebie, jak i dla dziecka czy podopiecznego. Proces jest prosty: wystarczy wypełnić formularz i dołączyć plik ze zdjęciem. Co ważne, w przypadku zdjęć w ciemnych okularach lub nakryciu głowy, należy dołączyć załącznik potwierdzający uprawnienia do użycia takiej fotografii.
Czytaj też:
Usługa jest dostępna dla osób pełnoletnich oraz tych, które osiągną pełnoletniość w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Wymaga posiadania Profilu Zaufanego, konta ePUAP oraz aktywnego mDowodu w aplikacji. Rodzice lub opiekunowie składający wniosek dla dziecka muszą dodatkowo posiadać ważny fizyczny dowód osobisty. Po wysłaniu wniosku, w ciągu 30 dni należy udać się do urzędu gminy, aby uzupełnić dane o odciski palców (obowiązek ten nie dotyczy osób poniżej 12. roku życia i innych wyłączonych grup). Im szybciej dopełni się tej formalności, tym szybciej rozpocznie się produkcja dokumentu.
Czytaj też: Pieniądze na wyprawkę szkolną już dostępne. ZUS wprowadza ważną zmianę w weryfikacji świadczenia
Dalej mObywatel dostaje znaczące wsparcie dla rodziców i opiekunów. Aplikacja umożliwia teraz śledzenie statusu złożonego wniosku o dowód osobisty. Wystarczy wprowadzić numer wniosku, aby sprawdzić, na jakim etapie jest produkcja dokumentu – można w ten sposób monitorować status zarówno własnego wniosku, jak i wniosku innej osoby. Użytkownicy otrzymają również powiadomienia o gotowości dokumentu do odbioru oraz o konieczności dopełnienia dodatkowych formalności, takich jak złożenie odcisków palców.
Czytaj też: Pracy jest mnóstwo, ludzi brakuje. Polacy zapomnieli o tym zawodzie, a ma świetne perspektywy
Nowa wersja mObywatela pozwala na błyskawiczne zawieszenie i cofnięcie zawieszenia dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego. W przypadku zgubienia dokumentu przez małoletniego, rodzic może zawiesić go na maksymalnie 14 dni. Jeśli dokument zostanie odnaleziony przed upływem tego terminu, można cofnąć zawieszenie i ponownie z niego korzystać. W przeciwnym razie, po 14 dniach dowód zostanie unieważniony. Podobna funkcja dla dorosłych została wprowadzona już wcześniej, więc to dobrze, że pojawiło się jej rozszerzenie.
Czytaj też: Koniec z obciążaniem dzieci — rząd zmieni przepisy dotyczące opłat za DPS?
Oprócz tego użytkownicy aplikacji będą mogli za jej pośrednictwem zgłaszać utratę lub uszkodzenie paszportu – wystarczy kilka kliknięć, aby złożyć wniosek o unieważnienie dokumentu, niezależnie od tego, czy jego właściciel przebywa w Polsce, czy za granicą. Warto jednak pamiętać, że funkcja ta nie obejmuje jednak paszportów służbowych, dyplomatycznych oraz paszportów dzieci, podopiecznych lub osób trzecich.
Czytaj też: Renta wdowia — pierwsze wypłaty już ruszyły, ale wnioski można składać nadal
Aplikację rozszerzono też o dane zameldowania – będziemy mogli sprawdzić swoje dane dotyczące zameldowania na pobyt stały i czasowy, a także historię zmian adresów. W przypadku konieczności zgłoszenia nowego adresu zameldowania lub zauważenia niepoprawnych danych, mObywatel pozwala łatwo przejść na stronę gov.pl w celu dokonania zmian. A żeby śledzić na bieżąco postępy w wybranych sprawach administracyjnych, dostajemy też dostęp do usługi „Twoje Sprawy”.