Krajobraz jak na Marsie, a ktoś i tak tam mieszkał. Przełomowe znalezisko pokazuje przeszłość i przyszłość ludzkości

Do nietypowego odkrycia doszło w czasie badań prowadzonych w Arabii Saudyjskiej. Jak sugerują archeolodzy, tereny te – a w zasadzie tamtejsze podziemne struktury – stanowiły schronienie dla ludzi kryjących się przed pustynnym klimatem.
Krajobraz jak na Marsie, a ktoś i tak tam mieszkał. Przełomowe znalezisko pokazuje przeszłość i przyszłość ludzkości

Panujące tam warunki przywodzą nieco na myśl środowisko Czerwonej Planety, choć na Marsie oczywiście dochodziłaby jeszcze kwestia zabójczego promieniowania. Naturalnym schronieniem przed wysokimi temperaturami i palącym słońcem były dla naszych przodków tzw. jaskinie lawowe. 

Czytaj też: Ma tysiące lat i pozaziemskie pochodzenie. Archeolodzy badają zagadkę pewnego sztyletu

Tego typu struktury powstają w czasie erupcji wulkanicznych. Wykopaliska obejmujące Umm Jirsan wykazały, że tamtejszy tunel ma aż 1,5 kilometra długości, dzięki czemu przysługuje mu miano najdłuższej jaskini lawowej znalezionej kiedykolwiek w Arabii Saudyjskiej. O ludzkiej obecności w tym miejscu świadczą między innymi kości zwierzęce, kamienne narzędzia i ceramika.

Datowanie tych artefaktów wypada imponująco, ponieważ mowa o obiektach sprzed co najmniej 7000 lat, przy czym naukowcy sugerują, że najbardziej prawdopodobny wiek to nawet 10 000 lat. Artykuł poświęcony ich dokonaniom oraz wnioskom płynącym z badań trafił już na łamy PLOS One

Jaskinie lawowe znalezione na terenie Arabii Saudyjskiej zapewniały naturalne schronienie przed gorącym klimatem panującym na powierzchni

Istotną poszlaką w kontekście zamieszkiwania tuneli lawowych przez naszych przodków były znalezione w poprzednich latach kamienne struktury zlokalizowane na powierzchni. Niestety, ze względu na panujący tam klimat trudno jest przeprowadzić datowanie, co z kolei rzutuje na relatywne ubogą wiedzę o miejscowych osadach. Dzięki zejściu pod ziemię i znalezieniu tam różnego rodzaju dowodów archeolodzy mają szansę na poprawę sytuacji. 

Czytaj też: Pozbawione kończyn szkielety przerażają nawet po upływie 2500 lat. Archeolodzy mają pewną teorię

Inne okoliczne jaskinie zawierały bardzo intrygujące pamiątki po ludzkiej obecności. Zalicza się do nich chociażby sztukę naskalną ukazującą owce czy kozy. Pozwala to mieć nadzieję na zgromadzenie informacji o dawnych populacjach zamieszkujących ten region. Stanowi zarazem pewien przedsmak tego, co mogłoby czekać na ludzi próbujących skolonizować Księżyc czy Marsa, gdzie podobne struktury powinny zapewniać naturalne schronienie.