Ludzie rzucali kamieniami w dinozaury? Szokująca prawda odkrywa sekret naszych przodków

Słynna wpadka Ewy Kopacz, w której to porównała presję wywieraną na obóz rządzący do prehistorycznej sytuacji, w której ludzie rzucali kamieniami w dinozaury, jest dzisiaj źródłem memów i mało poważnych docinek. To dlatego, że gatunek Homo sapiens pojawił się znacznie później, gdy na Ziemi nie było już dinozaurów. Nowe badania wskazują, że jest jedno “ale”…
Ludzie i dinozaury razem – tylko w parkach rozrywki i na filmach /Fot. Pexels

Ludzie i dinozaury razem – tylko w parkach rozrywki i na filmach /Fot. Pexels

Kredowe pochodzenie łożyskowców, infragromady obejmującej ssaki żyworodne, u których występuje łożysko, zostało ujawnione przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego dzięki dokładnej analizie ich zapisu kopalnego. To wskazuje, że organizmy te współistniały z dinozaurami przez krótki czas, zanim te wyginęły. To by oznaczało, że co prawda ludzie nie mogli rzucać kamieniami w dinozaury, ale nasi najwcześniejsi przodkowie mogli uciekać przed wielkimi gadami. Szczegóły opisano w czasopiśmie Current Biology.

Czytaj też: Jak gigantyczne dinozaury urosły do takich rozmiarów? Teoria z XIX wieku ląduje znów w koszu

Dr Emily Carlisle z Bristol’s School of Earth Sciences mówi:

Zebraliśmy razem tysiące skamieniałości ssaków łożyskowych i byliśmy w stanie zobaczyć wzorce powstawania i wymierania różnych grup. Na tej podstawie mogliśmy oszacować, kiedy wyewoluowały ssaki łożyskowe.

Łożyskowce i dinozaury żyły w tym samym czasie

Wymieranie kredowe sprzed 66 mln lat, podczas którego wyginęło ok. 3/4 gatunków roślin i zwierząt żyjących na Ziemi, prędzej czy później i tak by nadeszło. Planetoida, która uderzyła w Ziemię w rejonie Zatoki Meksykańskiej, była tylko przysłowiowym “gwoździem do trumny” dinozaurów nieptasich.

Czytaj też: Drapieżne dinozaury rządziły kiedyś Europą. Nowo zidentyfikowany gatunek szczególnie zainteresuje fanów futbolu

Wśród biologów od dawna toczy się debata na temat tego, kiedy pojawiły się łożyskowce na Ziemi. Grupa, która obejmuje ponad 95 proc. wszystkich istniejących obecnie ssaków (poza stekowcami i torbaczami) mogła pojawić się jeszcze przed uderzeniem planetoidy, a mogła wyewoluować dopiero po zniknięciu dinozaurów. Nie ma co do tego jasności, gdyż skamieniałości łożyskowców znajduje się tylko w skałach młodszych niż 66 mln lat. Dane molekularne od dawna sugerują starszy wiek tych ssaków.

Wiek kladu i szacowany czas wymierania dla rodzin ssaków łożyskowych. Każda linia reprezentuje rodzinę, z 95 proc. wiarygodnymi przedziałami w kolorach. Aż 93 rodziny mają wiarygodne przedziały sięgające kredy, ale wiele z nich powstało po masowym wymieraniu (kiedy zniknęły dinozaury) /Fot. Current Biology

Zespół paleobiologów z Uniwersytetu Bristolskiego i Uniwersytetu we Fryburgu wykorzystał analizę statystyczną zapisu kopalnego do ustalenia, że łożyskowce powstały przed wymieraniem kredowym. To oznacza, że przez krótki czas współistniały z dinozaurami. Ale dopiero uderzenie planetoidy doprowadziło do ogromnego “rozkwitu” tych organizmów, co sugeruje, że bez wyginięcia dinozaurów prawdopodobnie nie byłoby to możliwe.

Prof. Phil Donoghue z z Bristol’s School of Earth Sciences wyjaśnia:

Badając zarówno pochodzenie, jak i wymieranie, możemy wyraźniej zobaczyć wpływ takich wydarzeń, jak wymieranie kredowe lub paleoceńsko-eoceńskie maksimum termiczne (PETM).

Naczelne (czyli linia obejmująca rodzaj Homo), a także zajęczaki (Lagomorpha) i ssaki drapieżne (Carnivora) wyewoluowały tuż przed wymieraniem kredowym. To oznacza, że nasi najwcześniejsi przodkowie dzielili świat z dinozaurami, chociaż ani nie rzucali w nie kamieniami, ani nie wchodzili w żadne inne bezpośrednie interakcje.