Menopauza nie zawsze jest winna. Warto zwrócić uwagę na co innego

Wiele kobiet w średnim wieku uważa, że menopauza zawsze oznacza spadek libido. Nic bardziej mylnego! Najnowsze badania wskazują, że to nie zmiany hormonalne, a stres i zmęczenie, mają wpływ na jego wahania popędu seksualnego.
To nie menopauza a stres jest głównym winowajcą spadku libido /Fot. Pixabay

To nie menopauza a stres jest głównym winowajcą spadku libido /Fot. Pixabay

Menopauza to czas w życiu kobiety, w którym następuje stopniowa utrata płodności wynikająca z wygaszania się funkcji hormonalnej jajników. Zjawisko zwane także przekwitaniem lub klimakterium nie ma konkretnych ram czasowych – u niektórych kobiet pojawia się wcześniej, a u innych później – zazwyczaj między 44. a 55. rokiem życia. Gdy przez 12 miesięcy u kobiety nie wystąpiła ani jedna miesiączka, to prawdopodobnie weszła ona w czas menopauzy.

Czytaj też: Znamy winowajcę niskiego libido. Wystarczy jeden zastrzyk, by to zmienić

Wiele kobiet w średnim wieku przestaje się cieszyć z życia seksualnego, a fakt ten często wiążą z menopauzą. Nowe badania przeprowadzone przez London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM), University of Glasgow i UCL sugerują, że winić raczej powinny stres i zmęczenie. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Journal of Sex Research.

Menopauza a libido – naukowcy już wiedzą

W badaniu połączono dane z trzeciego Narodowego Badania Postaw i Stylów Seksualnych (Natsal-3) oraz wywiady pogłębione z kobietami w średnim wieku. Spośród ponad 2000 przebadanych kobiet w wieku 40-59 lat, 1/3 nie uprawiała seksu w ciągu ostatniego miesiąca, a mniej niż połowa tego odsetka była niezadowolona ze swojego życia seksualnego.

Prof. Kaye Wellings z LSHTM mówi:

Niewiele badań uwzględniło poglądy kobiet, próbując zrozumieć zakres czynników wpływających na doświadczenia seksualne w średnim wieku. Spadek częstotliwości musi być osadzony w kontekście zmian społecznych, jak również indywidualnych okoliczności. Kobiety w średnim wieku są dziś często określane mianem “pokolenia kanapkowego” – wyszły za mąż i urodziły dzieci później niż poprzednie pokolenia, pracują i mogą mieć na utrzymaniu zarówno dzieci, jak i starszych rodziców, jednocześnie radząc sobie z pojawiającymi się problemami zdrowotnymi.

Badanie wykazało, że wiek i stan menopauzalny są w mniejszym stopniu odpowiedzialne za poziom satysfakcji seksualnej niż czynniki wynikające ze stylu życia, stanu zdrowia i stanu związku. To oznacza jednoznacznie, że menopauza nie jest ani głównym, ani jedynym winowajcą spadku libido w wieku średnim. Ale czy w ogóle ma jakikolwiek wpływ na ten aspekt?

Czytaj też: Menopauza w pracy to wciąż tabu. Aż 70% kobiet ukrywa jej symptomy

Kobiety biorące udział w badaniu opisały swoje napięte harmonogramy i wyzwania dnia codziennego z obowiązkami zawodowymi. Wskazywały na trudności finansowe, związkowe i wymagania wobec dzieci oraz partnerów. Wszystkie z wymienionych przekładają się na poziom stresu, który z kolei ma decydujący wpływ na libido – niezależnie od wieku i płci. To pierwsze badanie w historii, które wyklucza związek między menopauzą a libido.

Prof. Kaye Wellings dodaje:

Mamy nadzieję, że wyniki badań będą uspokajające dla kobiet, pokazując, że nie odstają od innych w tym okresie ich życia. To, że częstotliwość seksu ma niewielki związek z zadowoleniem z życia seksualnego sugeruje, że intymność może być ważniejszym czynnikiem w określaniu dobrostanu seksualnego.

Natsal-3 to największe naukowe badanie zdrowia seksualnego i stylu życia w Wielkiej Brytanii.