Ma prawie tysiąc lat, lecz wciąż zawiera istotny szczegół. Wyjątkowy miecz ma za sobą niezwykłą historię 

Wśród najbardziej bezsensownych i opłakanych w skutkach wojen bez wątpienia należy wymienić wyprawy krzyżowe organizowane w ramach Krucjaty. Niedawno naukowcy natrafili na miecz wywodzący się z tych czasów.
Ma prawie tysiąc lat, lecz wciąż zawiera istotny szczegół. Wyjątkowy miecz ma za sobą niezwykłą historię 

Został on znaleziony przed dwoma laty i stanowi wspomnienie po wyprawach, które organizowano od 1095 roku. Były one podyktowane kwestiami religijnymi, choć historycy zwracają także uwagę na aspekty ekonomiczne i polityczne. Bez względu na przyczyny, ważniejsze ze współczesnej perspektywy wydają się skutki wypraw krzyżowych. A te były fatalne choćby ze względu na fakt, że śmierć poniosły setki tysięcy osób, natomiast stosunki między wyznawcami różnych religii znacząco się pogorszyły.

Czytaj też: Takie znaleziska prawie się nie zdarzają! Zrekonstruowano wyjątkowy przedmiot grobowy

Przejdźmy jednak do kwestii samego miecza. Dzięki technologii rentgenowskiej badacze byli w stanie zebrać jak najwięcej informacji na temat średniowiecznego miecza, o którym szerzej piszą na łamach Atiqot. Broń, wciąż pokryta muszelkami i piaskiem, została znaleziona niedaleko izraelskiego wybrzeża, na dnie Morza Śródziemnego.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, jakoby miecz został upuszczony przez krzyżowca podczas bitwy, która rozegrała się od 800 do 900 lat temu. Paradoksalnie, to co pod względem wizualnym mogło obniżać wartość miecza, czyli liczne skorupiaki przyklejone do jego powierzchni, w rzeczywistości zapewniały mu ochronę. Oręż został bowiem w ten sposób zabezpieczony przed utlenianiem i mógł przetrwać do czasów współczesnych w relatywnie dobrym stanie.

Ekspertyzami broni zajęli się przedstawiciele Isreal Antiquities Authority oraz Soreq Nuclear Research Center. Jak wyjaśniają, miecz był najprawdopodobniej w posiadaniu krzyżowca, który zamieszkiwał na tych terenach po powstaniu Królestwa Jerozolimskiego. Dzięki obrazowaniu rentgenowskiemu członkowie zespołu badawczego zwrócili uwagę na wygięcie ostrza. Całościowo ma ono 88 centymetrów długości i 4,6 centymetra szerokości. Obecność tego uszkodzenia stanowi poszlakę dotyczącą wykorzystania miecza w walce.

Miecz pochodzi sprzed około 900 lat i został znaleziony w wodach Morza Śródziemnego. Najprawdopodobniej należał on do jednego z krzyżowców

Ze względu na to, jak liczne i częste były starcia między chrześcijańskimi i muzułmańskimi wojownikami, w teorii takich znalezisk powinno być znacznie więcej. Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna: jeśli już udaje się znaleźć miecze z czasów wypraw krzyżowych, to zazwyczaj są one w znacznie gorszym stanie. Jak do tej pory w Izraelu archeolodzy natrafili na siedem takowych.

Czytaj też: Kto korzystał z tych narzędzi miliony lat temu? Naukowcy na tropie wielkiej zagadki

Na skutek krucjaty pozycja Cesarstwa Wschodniorzymskiego znacząco się osłabiła. Powstały też zakony rycerskie, które rozwijały się w Ziemi Świętej. Byli to między innymi słynni Templariusze. Nie sposób pominąć też wspomniane już Królestwo Jerozolimskie. Założone podczas pierwszej wyprawy krzyżowej, ostatecznie padło w 1291 roku, wraz ze zdobyciem twierdzy krzyżowców znanej jako Akka.