Miejski teleskop

Australijscy projektanci stworzyli oryginalny, interaktywny obiekt użyteczności publicznej. Ma on kształt teleskopu i można za jego pomocą obserwować niebo. Od prawdziwego teleskopu różni się on zaledwie tym, że widziane przez niego obiekty niebieskie są… modelem 3D.

Pomysł na interaktywny obiekt publiczny zaproponowali projektanci ze studia ENESS w Melbourne. Zgodnie z ich koncepcją konstrukcja w kształcie teleskopu ma propagować astronomię i pomagać w poszerzaniu wiedzy o Wszechświecie. Nazwa projektu jest aluzją do sławnego teleskopu kosmicznego Hubble. 

Słowo humble znaczy tyle, co skromny i pokorny, nie może się bowiem w żaden sposób równać ze swoim imiennikiem-inspiratorem. W rzeczywistości Humble Telescope nie jest bowiem w ogóle teleskopem. Obserwując przez niego na niebo zobaczyć można wprawdzie gwiazdy, planety i galaktyki, lecz nie rzeczywiste, lecz ich trójwymiarowe modele. Poruszając teleskopem widzimy jednak zmieniający się obraz, odpowiadający temu, co w rzeczywistości znajduje się na danym obszarze nieba, oraz coraz to nowe ciała niebieskie. Model 3D obejmuje bowiem cały znany nam Wszechświat. 

W zamierzeniu autorów projektu Humble Telescope ma stale przypominać o tym, ile zagadek kryje w sobie Wszechświat i jak mikroskopijną jest nasza planeta w porównaniu do jego nieskończoności. Teleskop ma wzniecić w ludziach zaciekawienie Kosmosem, a także skłonić do rozważań nad sensem istnienia, nad miejscem zajmowanym przez nas we Wszechświecie oraz nad troską o nasz dom — Ziemię. 
JSL

źródło: www.electronicmiracles.com